22 °C

13,2 milyar mark hala piyasada

13,2 milyar mark hala piyasada

 

 
 
 
BERLİN - Almanya'nın eski para birimi "Deutsche Mark'ın" tedavülden kalkması ve Avro'nun yürürlüğe girmesinden 11 yıl sonra hala yaklaşık 13,2 milyar markın (6,75 milyar Avro) piyasada olduğu bildirildi.
 
Yapılan açıklamaya göre, Alman Merkez Bankasının (Bundesbank) verileri, toplam değeri 13,2 milyar mark olan 171 milyon banknot ve 23,7 milyar madeni paranın piyasada olduğunu gösteriyor.
 
Çoğu insanın eski para birimi olan markı Avro'ya değiştirmemesinin, bu paraların bir yerlerde unutulmasından kaynaklandığı belirtiliyor, bu paraların genellikle evi taşırken veya bir yakının hayatını kaybetmesinden sonra ortaya çıktığı kaydediliyor.
 
Merkez Bankasının verdiği örneklerde, bir kadının annesinin ölümünden sonra yukarıdan aşağıya kadar perdenin içinde dikilmiş 1000'er marklık banknotlar bulduğu, bir başka olayda da bir kişinin büyük dedesinin ve büyük annesinin ölümünden sonra eski duvar kağıdının arkasında marklar bulduğu ifade ediliyor. Bir başka örnekte ise yaşlı insanların paraları ilaç kutularına koydukları ve öldükten sonra ortaya çıktığı anlatılıyor.
 
Almanya Merkez Bankası, bu paraların önemli bir miktarının da yurt dışında olduğunu tahminini de dile getiriyor.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap