10 °C

200 sterline Ay'a video gönderecekler!

İngiliz mühendisler, halkın bağışlarıyla geliştirilmesi planlanan projeyle, Ay'da insanların yaşayabileceği bir uzay üssünün kurulup kurulamayacağını araştıracak. Ay'a video göndermek isteyen bağışçılar 200, saç teli göndermek isteyenler ise 50 sterlin öd

200 sterline Ay'a video gönderecekler!

LONDRA - İngiliz "Lunar Missions Limited" isimli şirket, halktan toplayacağı bağışlarla 10 yıl içerisinde Ay'a insansız uzay araştırma aracı göndermeyi planladığını açıkladı. 

Şirket, "Lunar Missions One" isimli 500 milyon sterlinlik projeyle Ay'ın yüzeyine indirilmesi hedeflenen araca aynı zamanda bir "zaman kapsülü" ekleyerek, bu kapsülün Ay'ın yüzeyine gömülmesini planlıyor. 

Halk desteğini Kickstarter aracılığıyla arayacaklar

Şirket, proje için gerekli olan parayı halktan toplayacağı bağışlarla gerçekleştirmeyi planlıyor. Proje geliştirme ekibi, halkın desteğini "Lunar Missions One" gibi projelere finansman bulan ABD merkezli internet sitesi Kickstarter aracılığıyla arayacak.  

Bu arada şirket, projeye bağış yapacaklara ilginç bir fırsat tanıyacak. Projeye bağışta bulunanlar, Ay'a gömülecek "zaman kapsülü"ne kendilerinden hatıralar ekleyebilecek. Kickstarter aracılığıyla projeye destekte bulunan kişiler "Lunar Missions Klübü"nün ömür boyu üyesi olurken, projenin ilerleyişi hakkında detaylı bilgiye erişebilecek. 

"İnsanların bu fikre gösterdiği büyük ilgiden dolayı şaşırdık"

Lunar Missions'un kurucusu mühendis David Iron, Ay'a gömülecek olan "zaman kapsülüne" bağışçıların istediği herşeyi koyabileceğini belirtirerek, "Bu kişisel bir kapsül gibi. Özel bir arşiv. 'Merhaba, ben Joe' gibi ufak bir mesaj da yazabileceksiniz, ya da tüm aile geçmişinizi ekleyebileceksiniz. Araştırma yaparken insanların bu fikre gösterdiği büyük ilgiden dolayı şaşırdık" dedi. 

İngiliz mühendis, hükümetlerin artık iddialı uzay projelerine kaynak sağlamadığının altını çizerek, bu nedenle internet üzerinden bağış toplayarak finansman aramaya karar verdiklerini kaydetti. 

Ay'a video göndermek 200, saç teli ise 50 sterlin

Kapsüle koyulacak kısa bir mesajın fiyatı sadece birkaç sterlinken, video göndermek ortalama 200 sterlin olacak. 50 sterlin karşılığında ise bağışçılar Ay'a saç tellerini gönderebilecek. 

Kapsülün, Ay yüzeyine yerleştirilebilmesi için yaklaşık 100 metre derinliğinde bir delik açılması gerekiyor. Açılan delikten çıkarılan Ay parçası incelenmek üzere bilim adamlarına teslim edilecek. 

Şirket projeyi son zamanların "en ilham verici girişimi" olacağını, Ay'ın yüzeyinde yeni araştırmalar yapmayı hedeflerdiklerini bildirdi. Ay'ın güney kısmına 2024 yılında indirilmesi amaçlanan "Lunar Missions One"ın, özellikle bu bölgenin sürekli güneş ışığı alması nedeniyle bölgede insanların yaşayabileceği bir uzay üssünün kurulup kurulamayacağı araştırılmış olacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.