5 milyon kişi için acil yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya daki kıtlıktan en çok etkilenen 5 milyon kişi için acil yardım toplanması çağrısında bulundu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), uluslararası toplumdan, Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya'nın kuzeydoğusunda açlık tehdidi altındaki 5 milyon kişiye insani yardım ulaştırılması için 400 milyon dolar bağış yapmasını istedi.

ICRC Operasyonlar Direktörü Dominik Stillhart, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, bu dört ülkede 20 milyon kişinin kıtlıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yemen ve Somali'de çatışma ve kuraklıktan dolayı yaşanabilecek kitlesel açlığı önlemek için önlerinde sadece 3-4 ay gibi bir kısa zaman kaldığını vurgulayan Stillhart, hala var olan bu fırsatın değerlendirilmesini istedi.

Stillhart, Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya'nın kuzeydoğusunda insani krizden en çok etkilenen 5 milyon kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanması için uluslararası topluma 400 milyon dolar bağış toplanması çağrısı yaptı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketinin sahadaki insani yardım faaliyetlerinin devam ettiğini aktaran Stillhart, daha fazla finansal desteğe ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Stillhart, 400 milyon dolara ek olarak bir sonraki aşamada 100 milyon dolarlık yeni bir fona ihtiyaç duyacaklarını da ifade ederek, "Milyonlarca insan hayatta kalabilmek için en temel ihtiyaçlarından mahrum. Gıda, su, barınak ve sağlık hizmetlerinin acilen sağlanması gerekiyor. Büyük acılara tanıklık ediyoruz." diye konuştu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), geçen ay sonunda yaptığı açıklamada, Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya'nın kuzeydoğusunda 20 milyon kişinin karşı karşıya olduğu açlık krizine çözüm bulunabilmesi için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı.

Etiketler