11 °C

AB ile müzakerelerde iki başlık daha açılıyor

AB Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Birlik, ekonomik krizin etkilerini azaltmak için batı Balkan ülkeleriyle işbirliğini artırmaya çalışacak

AB ile müzakerelerde iki başlık daha açılıyor

 

HLUBOKA NAD VLTAVOU - Dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin ev sahipliğinde dün Hluboka nad Vltavou kasabasında başlayan AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı (Gymnich) sona erdi. Zirveden, Türkiye-AB müzakerelerinde 'sosyal politika ve istihdam' ile 'vergilendirme' başlıklarının açılması kararı çıktı.

Toplantının ardından Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ile AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oli Rehn ortak basın toplantısı düzenledi.

Schwarzenberg, toplantının bugünkü oturumunda batı Balkan ülkeleriyle etraflı bir görüşme yapıldığını belirterek, "batı Balkan ülkelerinin birliğe daha fazla entegre edilmesinin kararlaştırıldığını" söyledi.

Rehn de batı Balkan ülkeleriyle birlik ilişkilerinin geliştirilmesi üzerinde durduklarını ifade ederek, "Şu anda tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizin etkilerini asgariye indirmek için batı Balkan ülkeleriyle dayanışma içinde olmamız gerekiyor" dedi.

Olli Rehn, batı Balkan ülkelerinin birlik ile entegrasyonu çerçevesinde bu ülkelerin vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanması gerektiğini de kaydetti.

Bugünkü oturuma batı Balkan ülkelerinden Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna Hersek Cumhuriyeti dışişleri bakanları davet edildi.

Batı Balkan ülkeleriyle Çek Cumhuriyeti'nin AB ilişkilerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Alexander Vondra'nın kahvaltılı toplantıda görüştüğünü belirten dönem başkanlığı kaynakları, toplantının ardından Vondra'nın, AB üyesi ülkeler ile müzakere süreci devam eden Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya yetkililerine bilgi sunduğunu bildirdiler.

Müzakerelerde iki başlık açılacak

Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin bilgi veren Rehn, Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile AB arasında sosyal politika ve istihdam ile vergilendirme başlıklarının açılacağını söyledi.

Diplomatik kaynaklar, müzakere süreci içinde açılan bu başlıkların kapatılmasının ise Türkiye'nin reform programındaki gelişmelere bağlı olduğunu belirttiler.

Bu arada Orta Doğu, Afganistan, Pakistan, Suriye ve Kafkaslardaki gelişmelerin ele alındığı oturumda AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ile AB Komisyonu yetkililerinin Türkiye'nin bu bölgelerdeki sorunların çözümüne yönelik katkılarını dile getirdikleri öğrenildi.

AB yetkililerinin ve katılımcı ülkelerin bakanlarının, toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan'dan özellikle Orta Doğu, Afganistan, Kafkaslar ve Suriye'deki son gelişmeler ile Türkiye'nin bölgedeki sorunların çözümüne yaptığı katkıya ilişkin bilgi aldıkları ifade edildi.

Çek Cumhuriyeti'nin Hluboka nad Vltavou kasabasında dün başlayan AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı (Gymnich) bugün akşam saatlerinde sona erdi.

Toplantının ardından karayoluyla başkent Prag'a hareket eden Büyükelçi Apakan ile beraberindeki heyetin yarın sabah Türkiye'ye dönmek üzere ülkeden ayrılacakları bildirildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap