8 °C

AB'den 200 milyar €'luk paket

AB devlet ve hükümet başkanlarınca 11-12 Aralık'taki zirvede onaylanması beklenen paket, kısa vadede ekonominin canlandırılmasını amaçlıyor

AB'den 200 milyar €'luk paket

  

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu, küresel finansal krizle birlikte durgunluğa giren AB ekonomisini canlandırmak için 200 milyar euroluk teşvik paketi hazırladı.

27 üyeli AB ekonomisinin yüzde 1,5'ine karşılık gelen teşvik paketinin 170 milyar eurosu üye devletlerce karşılanırken kalan 30 milyar eurosu AB bütçesiyle Avrupa Yatırım Bankasından gelecek.

AB devlet ve hükümet başkanlarınca 11-12 Aralık'taki zirvede onaylanması beklenen paket, kısa vadede kamu harcamaları yoluyla ekonominin canlandırılmasını ve otomotiv, çevreci teknolojiler ve altyapı gibi kilit sektörlere yatırımla orta vadede AB'nin rekabet ve ihracat gücünü artırılmasını hedefliyor.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, hazırladıkları ekonomiyi teşvik paketiyle "olağanüstü krize olağanüstü cevap ürettiklerini" belirterek "büyük, önemli, stratejik ve sürdürülebilir bir adım attıklarını" söyledi.

Farklı ekonomik önceliklere sahip 27 AB üyesine aynı reçeteyi önermenin anlamlı olmadığını vurgulayan Barroso, herkesin kendi ihtiyaçlarına göre şekillendireceği ulusal teşvik paketlerinin AB koordinasyonu sayesinde aynı amaca hizmet edeceğini kaydetti.

Ekonomik teşvik paketi kapsamında AB ortak bütçesinden enerji ağları bağlantıları ve geniş band internet için 5 milyar euro, yapısal ve sosyal fonlar için 6,3 milyar euro ve daha çevreci otomobil üretiminin teşviki için 5 milyar euro destek öngörülürken Avrupa Yatırım Bankası'nın 2009 ve 2010 yıllarında AB üyelerine kredileri 15 milyar euro artırması isteniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.