20 °C

ABD Kongresi yeniden çare arayışında

ABD Kongresi yeniden çare arayışında

WASHINGTON - ABD ekonomisini mali uçurum adı verilen vergi artışları ve harcama kısıntılarından kurtarmak için bir haftadan daha az zaman kalmışken, Başkan Barack Obama ve Kongre'den yeni bir çaba bekleniyor.

Kongre'deki kilitlenme üzerine Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehmer, Senato'da çoğunlukta olan Demokrat Parti'nin devreye girmesini istedi ve buradan gelecek bir tasarıyı partisinin Temsilciler Meclisi'nde dikkate alacağını söyledi.

Noel tatilini kısa keserek bugün Hawaii'den Washington'a dönecek olan Başkan Barack Obama da, geçen hafta tıkanan bütçe krizi görüşmeleri yeniden canlandırmaya çalışacak.

Ancak ekonominin mali uçuruma yuvarlanmaktan kurtulması için beklentiler bu kez Senato'ya yönelse de, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasındaki görüş ayrılıkları hala kapatılamadı.

Senato'da Demokratlar çoğunlukta ancak zenginlerin vergilerini artıracak bir formülde uzlaşmak için Cumhuriyetçilerden bir kısmının desteği gerekiyor.
 
Boehner ve diğer bazı Cumhuriyetçiler yazılı bir açıklamayla, "önce Senato'nun harekete geçmesi gerektiğini" bildirdiler.

Ne var ki Senato'dan gelecek yeni bir tasarı muhtemelen 250,000 dolardan düşük gelirlilerin yararlandığı vergi indirimlerinin yıl başında sona ermeyerek devam etmesini öngörecek.

En zengin Amerikalıların ödediği verginin yükseltilmesini isteyen Obama, yarım kalan görüşmeler sırasında alt gelir sınırının da 250,000 dolardan 400,000 dolara yükseltilmesine razı olmuştu.

Mali uçurum, eğer erteleme ya da kaldırılma kararı alınmazsa, yıl başından itibaren genelde 109 milyar dolarlık harcama kesintilerini de yürürlüğe sokacak.

Bu kilitlenmede bir alternatif de Kongre'nin 1 Ocak itibariyle vergi artışlarının ve harcama kesintilerinin yürürlüğe girmesine izin vermesi ancak Ocak ayının ilk haftasında en zenginler dışındaki vergi dilimlerinde gelir elde edenler için indirimler getiren yeni bir yasa üzerine uzlaşması olabilir.

Böyle bir yasayla, genelde kimsenin istemediği 109 milyar dolarlık harcama kesintilerinden de vazgeçilmesi mümkün olabilir.

ABD'nin bütçe açıklarının nasıl daraltılacağı ve 16 trilyon dolarlık federal borcun nasıl ödeneceği konusunda Kongre aylardır bir çözümde uzlaşamıyor.

Bütçe krizinin kontrol edilememesi ve dolayısıyla ulusal borcun ödenememesi olasılığına karşı ABD Hazinesi de bazı önlemler aldı. Bunlar genellikle Kongre'nin uzlaşarak kamu borçlanma sınırını yükseltmesi için yeterli zaman kazanmasını sağlayacak önlemler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap