9 °C

ABD'de polise tepkiler sürüyor

New York'ta siyahi Amerikalı Eric Garner'ın, gözaltı işlemi sırasında boğazını sıkarak ölümüne neden olan polis hakkında takipsizlik kararı verilmesine tepkiler üçüncü gün de sürdü

ABD'de polise tepkiler sürüyor

NEW YORK - New York'ta siyahi Amerikalı Eric Garner'ın, gözaltı işlemi sırasında boğazını sıkarak ölümüne neden olan polis hakkında takipsizlik kararı verilmesine tepkiler üçüncü gün de sürdü.

New York'taki gösteriler yağmur nedeniyle bir önceki güne göre düşük katılımla gerçekleşti. Perşembe akşamı gerçekleştirilen gösterilerde polis 200'den fazla eylemciyi gözaltına almıştı. 

Akşam saatlerinde Columbus Circle'da toplanan eylemciler New York'un önemli simgelerinden olan 5. Cadde'deki Apple mağazasına girdiler.

Güvenlikçilerin müdahale etmediği göstericiler, müşterilerin şaşkın bakışları arasında mağazanın ortasında siyahların polis tarafından öldürülmesini temsilen, yere yatarak bir süre sessizce durdular. Herhangi bir müdahaleyle karşılaşmayan göstericiler 5 dakikalık eylemin ardından mağazadan çıkarak 5. Cadde'den Times Meydanı yönüne "Nefes alamıyorum", "Adalet yoksa barış da yok", "Siyahilerin hayatları da değerli" sloganlarıyla bir süre yürüdüler.

Protestolar Grand Central tren istasyonu ve Bryant Park'ta da gerçekleştirilirken bir grup gösterici de Herald Meydanı'ndaki Macy's mağazasına girdi. Kozmetik bölümünde bir süre yere yatarak eylem yapan göstericiler, daha sonra polisin uyarısı üzerine mağazadan ayrıldı.

Aşağı Manhattan da ise otoyola çıkan göstericilerden bazıları polisin uyarılarına rağmen yolu trafiğe açmayınca plastik kelepçelerle gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

Jürinin kararına yönelik tepkiler ülke genelinde Washington, New Haven, New Jersey, Colorado, Denver, Los Angeles, Boston, Chicago ve Miami'de de gerçekleştirildi. Göstericiler Miami'de otoyolu kapattı. Diğer noktalarda yerde yatarak trafiği engelledi.

Irkçılık ve ayrımcılık düşüncesi artırıyor

ABD'de siyahi zanlıları öldüren beyaz polislerin yargılanmaması yönünde arka arkaya gelen jüri kararları, ülkedeki güvenlik uygulamalarında ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığı inancını artırıyor.

New York'un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz'da meydana gelen olayda, 6 çocuk  babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılmış, bir grup polis memurunun yardımıyla Daniel Pantaleo adlı polis tarafından boğazı sıkılarak yere yatırılan Garner, hayatını kaybetmişti.

Amatör video kaydındaki görüntülerde, astım hastası olan Garner'ın, boğazını sıkarak kelepçe takıp gözaltına almaya çalışan polislere ölümünden hemen önce defalarca "nefes alamıyorum" dediği görülmüştü. Yapılan otopside Garner'ın nefes alamadığı için hayatını kaybettiği belirlenmişti.

Garner'ın ölümüne neden olan Polis Memuru Pantaleo aileden özür dilemiş, ancak Garner'ın eşi ve çocukları bunu kabul etmemişti.

Geçen hafta da Ferguson'da siyahi genci silahla öldüren polise jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.