10 °C

ABD'de tüketici güveni 6 ayın en düşüğünde

ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) mayıs sonunda 90,7'ye gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

ABD'de tüketici güveni 6 ayın en düşüğünde

Michigan Üniversitesi'nin verilerine göre, UMICH, mayıs sonunda önceki aya oranla 5,2 puan azalarak 90,7 oldu. Bu sonuçla, Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyesine gerileyen endekse yönelik beklenti, 89,5 olarak belirlenmişti. Endeks, mayıs ortasındaki ilk okumada ise 88,6 düzeyinde ölçülmüştü.  

UMICH'e ilişkin yazılı açıklamada, tüketici güveninin mayısta 1. çeyrekte yavaşlayan ekonominin geçen yıl olduğu gibi hızla toparlanmayacağı beklentisinin artmasıyla gerilediği ifade edildi. 

Veriler, ayrıca tüketicilerin yıllık enflasyon beklentisinin yüzde 2,6'dan yüzde 2,8'e yükseldiğini ortaya koydu. 

Ekonomistler, mayısta son 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen tüketici güveninin harcamaları sınırlayarak, büyümeyi tehdit edebileceğini belirtiyor. ABD'de tüketici harcamaları ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor.  

Öte yandan, bu yılın 1. çeyreğine ait büyüme verisinin yüzde 0,2'den yüzde eksi 0,7'ye revize edilmesinin ardından güne düşüşle başlayan New York borsası, son 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen tüketici güveniyle birlikte satıcılı seyrine devam ediyor. 

Kaynak: AA

abd
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.