22 °C

ABD'de tüketici güveni son 14 ayın zirvesinde

ABD'de bu ay 84,6 olarak kaydedilen tüketici güveni, geçen yılın temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü

ABD'de tüketici güveni son 14 ayın zirvesinde

WASHINGTON - ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) eylül ayında bir önceki aya kıyasla 2,1 puan artarak 84,6 oldu. Tüketici güveni, böylece son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.  

ABD'de bu ay 84,6 olarak kaydedilen UMICH, geçen yılın temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ağustos ayı sonunda 82,5 olarak açıklanan UMICH'e ilişkin bu ayki beklenti 84,8 olarak belirlenmişti.  

Endeksle ilgili yapılan yazılı açıklamada, ekonominin geleceğine ve kişisel gelirlere yönelik beklentilerin daha olumlu gelmesi, tüketici güveninin eylül ayında artmasının en önemli nedeni olarak gösterildi. 

Açıklamada yer alan veriler, UMICH'in eylül ayında 84,6'ya ulaşarak, son 7 yılın en iyi ikinci performansını gösterdiğini de ortaya koydu.   

Bu arada endeks çalışması kapsamında yapılan ankette, tüketicilerin yıllık enflasyon beklentisinin yüzde 3,2'den yüzde 3'e düştüğü görüldü.  

Uzmanlar, UMICH'e ilişkin olarak, tüketim sektörünün ivme kazandığı ve harcamaların önümüzdeki dönemde artarak büyümeye katkıda bulunacağı değerlendirmesini yaptı. ABD'de tüketici harcamaları ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. 

Günün diğer önemli gelişmesi, ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe ait büyüme verisinin yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya revize edilmesi oldu. Beklentileri karşılayan büyüme verisi, 2011'in son çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesinde kaydedildi.  

Bu sabah açıklanan olumlu verilerin ardından güne yükselişle başlayan New York borsaları, değer kazanmaya devam ediyor. Dolar da diğer para birimleri karşısında güçlenişini sürdürerek, son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap