26 °C

ABD'de İran'a uçak satışında pürüz

ABD Temsilciler Meclisi, İran'a ticari uçak satışını engelleyen önlemleri kabul etti.

ABD'de İran'a uçak satışında pürüz

The Hill'in haberine göre, Cumhuriyetçi üye Peter Roskam'ın 2018 yılı harcama paketine önerdiği 2 değişiklik, ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan sesli oylamada kabul edildi.

Değişiklikler, ticari satışlara yetki veren fonların kullanımını yasaklıyor ve Yurtdışı Varlıkları Kontrol Ofisinin uçak satışına lisans vermesini engelliyor.

Roskam, ABD'nin, geçmişte Suriye'de Esad rejimine destek amacıyla asker ve silah gibi kaynakları ticari uçaklarla taşıyan İran'a uçak satışından kaçınması gerektiğini söyledi.

Peter Roskam, "İran, savaş suçlularını ve teröristleri desteklemek için ticari uçak kullanmaya son verene kadar Esad'ın acımasız savaşını körüklemek için kullanabileceklerinden, Batılı şirketlerin İran havayollarına daha fazla uçak satmasına izin verilmemeli." ifadesini kullandı.

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyeleri ise değişikliklerin, İran ile varılan nükleer anlaşmayı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Roskam'ın geçen yıl harcama paketi için önerdiği benzer öneriler de kabul edilmiş ancak yasalaşmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmayı sert bir dille eleştirdiği biliniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Yaman altay Suriye planı ile abd İsrail iran ve Türkiye'nin gelişimini durdurmak bölgeyi çatışan ticaret yok etmek için uyguladı şimdi Kuzey ırak refarendum ile asıl planı devreye soktu mezhep kavgası ile ülkeleri birbirine olan ticareti yok etmek gelişimi durdurmaktı bölgenin