13 °C

Adriyatik'te yanan feribottaki herkes kurtarıldı

Yunanistan'dan İtalya’nın Ancona limanına giden “Norman Atlantic” feribotunda dün saat 04.00’da garaj bölümünde yangın çıktı. İtalyan Sahil Güvenliği Twitter'dan saat 14.30 civarında yaptığı açıklamada feribottaki tüm yolcu ve mürettebatın kurtarıldığını

Adriyatik'te yanan feribottaki herkes kurtarıldı

Yunanistan’ın Patra limanından İtalya’nın Ancona limanına giden facia feribotundan 34 saat sonra iyi haber geldi. İtalyan Sahil Güvenliği Twitter'dan yaptığı açıklamada 34 saat sonra yanan feribottaki herkesin kurtarıldığı bilgisini verdi.

Gemide 54’ü TC vatandaşı 422 yolcu ve 56 mürettebat (toplam 478 kişi) bulunuyordu. Feribottaki beş kişi hayatını kaybetti. Dün gece yapılan açıklamada, tahliye edilenlerden en az 13’ünün Türk olduğu açıklanmıştı. Ancak bu sayının arttığı tahmin ediliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya giderken yangın çıkan Norman Atlantic adlı feribottan, saat 10.20 itibarıyla Türk vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 324 kişinin helikopterlerle tahliye edildiğini bildirmişti.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, garajında çıkan yangın sebebiyle yolcu listesine göre içinde 54 Türk vatandaşı dahil 478 kişinin bulunduğu Norman Atlantic adlı gemiyle ilgili bilgi verdi. 

Norman Atlantic'ten tahliye işlemlerinin İtalyan arama kurtarma birimlerinin koordinasyonunda Yunanistan'ın da katıldığı birleşik operasyonla devam ettiğini belirten Elvan, saat 10.20 itibarıyla Roma Görev Koordinasyon Merkezi'nden alınan bilgiye göre, içinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu 324 kişinin helikopterlerle tahliye edildiğini bildirdi. Tahliye operasyonunun devam ettiğini ifade eden Elvan, kurtarma faaliyetlerinin gereği olarak bu aşamada tahliye edilenlerin milliyeti konusunda bilgi verilmediğini kaydetti. 

rerrr.jpg

54 Türk'ün kimliği belli oldu

478 yolcusuyla sefer yapan feribottaki Türk yolcuların kimliği belirlendi. Kimliği açıklanan 54 Türk'ün isimleri şöyle:

A.Yıldırım, S.Yıldırım, S. Yel, H.Ünal, T.Ünal, A.Uslupat, B.Uslupat, S.Tosun, U.Tiryakioğlu, K.Tiryakioğlu, S.Şimşek, M.Saygılı, T.Saygılı, H.Savaş, E.Sait, K.Refik, S.Nuri,E.Muhhamed, Y.Lütfü, F,Kılıç, S.Kılıç, A.Kemal, M.Kazan, B.Karakaya, M.Hisar, T.Farhan, N.Erkul, H.Erkul, A.Emektar, A.Eğilmez, H.Eğilmez, T.Ferhan, M.Demirmen, M.Demirken (iki ayrı kişi), U. Demir, R,Şerif, K.Şerif, A.Şerif, C.Şerif, M.Çakmak, V.Bulut, S.Bulut, O.Cem, Z.Bilgiç, M.Bilginer, N.Baskın, N.Baskın (iki ayrı kişi), S.Bayhan, B.Akamaç, A.Akamaç, H.Akkaya, B.Ahmet 

adriyatik.jpg


Kurtarılan yolcular helikopterlerle İtalya’ya taşınıyor

Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla İtalya'ya sefer yaparken yangın çıkan "Norman Atlantic" adlı feribottan kurtarılan yolculardan bazıları helikopterlerle İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşınıyor. 

Alınan bilgiye göre, ANEK Lines'a ait Patra-Ancona seferini yaparken yangın çıkan feribottan kurtarılarak Puglia bölgesindeki hastanelere getirilen yaklaşık 30 kişiden 4’ü Türk vatandaşı. Türk yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde dumandan etkilenen 3 Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi.

"Önce kendi vatandaşlarını kurtardılar"

Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç yaşananları "büyük bir skandal" olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, "Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin" diye konuştu. Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, "Titanik filmi gibiydi" dedi. 

Akamaç, şöyle devam etti:

"Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum."

Bu arada, İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma çalışmaları kapsamında 2 helikopter kullanılıyor. Her helikoptere 3 yolcunun alındığı öğrenildi.

feribot_yangin1.jpg

Öte yandan, Singapur bandıralı bir yük gemisinin "Norman Atlantic"ten kurtardığı 49 yolcuyu İtalya kıyılarına getirdiği bildirildi. Ancak kötü deniz şartlarından Brindisi Limanı'na yanaşamayan geminin Bari Limanı'na doğru yöneldiği açıklandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.