Afganistan'da ABD üssüne saldırı

Kandahar'daki saldırıda 9 intihar eylemcisi etkisiz hale getirildi, 1 yabancı asker öldü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KABİL - Afganistan’ın güneyinde bulunan Kandahar vilayetindeki Amerikan üssüne düzenlenen saldırıda biri kadın dokuz intihar eylemcisinin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Saldırıda bir yabancı askerin öldüğü açıklandı.

Kandahar Valiliği Sözcüsü Cavit Faisal yaptığı açıklamada, Kandahar'ın Jerey ilçesinde Taliban militanlarının ABD üssüne intihar saldırı düzenlediğini, üste çatışma çıktığını söyledi.

Sözcü, "ISAF üniforması giyen dokuz Taliban militanı ABD üssünün girişine kadar bomba yüklü araçla geldiler. Girişte sekiz militan arabadan indi ve arabada bulunan intihar eylemcisi üssün girişini hedef aldı. Ardından üstlerinde bomba bulunan ve silah da taşıyan militanlar üsse girmeye çalıştı ve çatışma başladı" dedi.

Üssün girişini hedef alan aracın patladığı, canlı bombaların ise girişe varamadan vurulduğu kaydedildi.

Yaklaşık yarım saat süren çatışmada dokuz Taliban militanın etkisiz hale getirildiğini belirten sözcü, saldırıda Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) bir görevlisinin öldüğünü açıkladı.

ISAF, Kandahar’daki saldırıyı teyit etti ve ilk belirlemelere göre bir ISAF görevlisinin öldüğünü belirtti. ISAF, ölen askerin milliyeti hakkında bilgi vermedi.

Taliban sözcüsü, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD üssüne düzenlenen saldırıyı üstlendi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir