7 °C

Air France-KLM'nin karı yüzde 59'4 azaldı

Şirketin nisan-haziran döneminde karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 168 milyon euro oldu

Air France-KLM'nin karı yüzde 59'4 azaldı

PARİS - Air France-KLM havayolu şirketinin karı, yüksek petrol fiyatları ve ekonomik yavaşlama nedeniyle düştü.

Avrupa'nın en büyük havayolu şirketi Air-France-KLM'den yapılan açıklamada, şirketin nisan-haziran döneminde karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,4 azalarak 168 milyon euro olduğu belirtildi. Açıklamada, şirketin bir yıl önce aynı çeyrekte 1,09 milyar euro olan akaryakıt maliyetinin yüzde 24,3 artarak 1,36 milyar euroya yükseldiği, bir yıllık akaryakıt maliyetinin ise 5,86 milyar euro olmasının beklendiği kaydedildi. Şirket, "yeni ekonomik duruma karşılık" ek olarak 190 milyon euro tasarruf yapacağını, böylece 2008-2009 mali yılı için toplam tasarrufun 620 milyon euro olmasının hedeflendiğini de bildirdi.

Bu arada İspanya havayolu şirketi İberia da bu yılın ilk yarısında 32,2 milyon euro zarar açıkladı. İngiliz havayolları şirketi British Airways ile birleşme görüşmeleri yapan İberia, bir yıl önce 69 milyon euro kar etmişti. Geçen hafta British Airways, nisan-haziran döneminde karının yüzde 88, Almanya'nın Lufşansa havayolları şirketi ise bu yılın ilk yarısında karının yüzde 60 düştüğünü bildirmişti.

Geçen yıla göre yüzde 60 artan petrol fiyatlarının yol açtığı yüksek maliyetlerle boğuşan havayolları şirketlerinin birçoğu çalışan sayısını ve güzergahlarını azaltarak artan maliyetlerini kısmaya çalışıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ne (IATA) göre, yüksek petrol fiyatları küresel çapta akaryakıt faturasını 91 milyar dolar artırdı ve jet yakıtı bir yıl önceye göre yüzde 75,5 yükseldi. Petrol fiyatları geçen ayın ortasında 147 dolara kadar çıkmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap