14 °C

Almanya ve Fransa ekonomileri büyüdü

Almanya ekonomisi, 2010'un 4. çeyreğinde yüzde 0,4 büyürken Fransa ekonomisi de geçen yıl yüzde 1,5 oranında büyüdü.

Almanya ve Fransa ekonomileri büyüdü

BERLİN/PARİS - Almanya ekonomisi, geçen yıl dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranında büyürken Fransa ekonomisi de geçen yıl yüzde 1,5 büyüdü.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin verilerine göre, ülke ekonomisi 2010 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 4 büyüme kaydetti.

Ülkenin mevsimsel etkilerden arındırılmış gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) geçen yılın tamamında bir önceki yıla göre yüzde 3,5 oranında artış kaydetti.

Ülke ekonomisi geçen yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 3,9 oranında büyümüştü.

Alman Hükümeti, bu yıl için ekonominin yüzde 2,3 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

 

Son çeyrekte protesto ve grevlerden etkilendi

Fransa İstatistik Ofisi Insee'nin açıkladığı ilk tahminlere göre, 2009 yılında yüzde 2,5 daralan Fransa ekonomisi geçen yıl yüzde 1,5 büyüme kaydetti. Fransa ekonomisi geçen yıl son çeyrekte önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,3 büyüdü. Geçen yılın son çeyreğinde büyüme, emeklilik yaşının artırılması nedeniyle ülke genelindeki protestolar ve grevlerden etkilendi.

Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, Insee'nin 2010 yılı için açıkladığı rakamların hayal kırıklığı yaratmadığını, emeklilik reformunun büyüme üzerinde tahmin edilenden daha ciddi etkileri olduğunu, bunun hoş olmayan bir durum olduğunu söyledi.

2011 yılının ilk çeyreğinin daha iyi olacağını umduğunu belirten Lagarde, bu yıl genelinde de ekonominin yüzde 2 büyüyeceğini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap