24 °C

Almanya, yeni vergilere hazırlanıyor

Almanya'da 2013'te yeni vergi ve düzenlemeler yürürlüğe girecek

Almanya, yeni vergilere hazırlanıyor

 

 
BERLİN - Almanya'da 2013 yılının başlamasıyla birlikte yeni yasaların yürürlüğe girmesiyle birçok değişiklik gerçekleşecek. 
 
Almanya'da 9 yıldan beri yürürlükte olan ve doktora giden herkesin 3 aylık dönem için ödediği 10 Euroluk muayene ücreti 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kalkacak. Sağlık sigortalarında oluşacak olan yaklaşık 2 milyar Euroluk kayıp sağlık fonundan karşılanacak. 
 
Ülkede 1 Ocak'tan itibaren hane başına 17,98 Euro radyo ve televizyon vergisi (GEZ) alınacak. GEZ vergisinde artık bir hanede kaç televizyon ve kaç kişinin oturduğu herhangi bir rol oynamayacak. Uygulamaya göre evlerde radyo ve televizyon kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın hane başına GEZ vergisi ödenecek. 
 
"Hartz 4" adlı sosyal yardım parası 5 ila 8 Euro yükselecek. 1 Ocak'tan itibaren yetişkinler 374 Euro yerine 382 Euro yardım alacak. 6 yaşında kadar olan çocuklar için bu yardım 5 Euro yükseltilerek 224 Euroya çıkacak. 7-14 yaş grubundaki çocuklara 255 Euro ödenerek 6 Euro daha fazla para alacak. 14-18 yaş grubundaki gençlere de sosyal yardım parası 6 Euro artırıldı ve yeni yıldan itibaren gençler 289 Euro sosyal yardım alacak. 
 
Alman hükümeti gelirlerden kesilen emeklilik katkı payını da yüzde 19,6'dan yüzde 18,9'a düşürdü. 
 
Almanya'da 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek en önemli değişiklik de ulaştırma alanında olacak. Alman Demir Yollarını rekabetten koruyan yaklaşık 70 yıllık yasa feshedilerek, şehirler arası otobüs işletmeciliğine imkan sağlanacak. Düzenlemeye göre şehir içi toplu taşımayı korumak amacıyla şehirler arası otobüslerin duraklarının en az 50 kilometre mesafede olması gerekmekte. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap