15 °C

Almanya'da kaçırılan uçaklara müdahale yetkisi

Hükümet, teröristler tarafından kaçırılan uçaklara acil durumlarda müdahale yetkisini Savunma Bakanı'na vermek istiyor

Almanya'da kaçırılan uçaklara müdahale yetkisi

BERLİN  - Almanya'da hükümet, ülke içinde teröristler tarafından kaçırılan ve saldırı yapmak için kullanılabilecek uçaklara müdahale edilmesini kolaylaştırmak istiyor. 

Spiegel dergisinin haberine göre, hükümet Almanya'da yıllardan beri güvenlik politikası kapsamında tartışma oluşturan konuyu çözmek ve ülke içinde teröristlerce kaçırılan uçaklara karşı savunmayı somut bir şekilde düzenlemek niyetinde. 

Kaçırılan ve saldırı için kullanılabilecek uçaklara acil durumlarda müdahale yetkisinin Savunma Bakanı'na verilmesi yönünde anayasada düzenleme yapılmasının öngörüldüğü, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan girişimin çeşitli bakanlıklarda görüşüldüğü bildirildi.  

Buna göre, bir saldırıyı önlemek için teröristler tarafından kaçırılan bir yolcu uçağının inmeye zorlanması için savaş uçaklarının kaldırılması kararının yalnızca Savunma Bakanı tarafından alınmasının öngörüldüğü, uçakta sadece teröristlerin bulunması durumunda ise tehlikeyi önlemek için son çare olarak uçağın düşürülmesinin de gündeme gelebileceği kaydedildi. 

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Spiegel'e yaptığı açıklamada, acil bir tehlike durumunda karar vermek için sadece dakikalar bulunduğunu, bu durumda Bakanlar Kurulu'nun toplanmasının neredeyse imkansız olduğuna dikkati çekti. 

Federal Anayasa Mahkemesi'nin acil durumlarda Savunma Bakanı'na tek başına karar alma yetkisinin verilmesini önerdiğine işaret eden Krings, anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesi'nin gösterdiği "koruma boşluğunu" bu şekilde kapatmayı istediklerini kaydetti. 

Alman Anayasa Mahkemesi, 2013 yılında verdiği kararda, teröristlere karşı ülke içinde askeri müdahalenin sadece Alman hükümetinin ortak kararıyla mümkün olacağını ifade etmişti. Ancak mahkeme, tehlikenin görülmesi ve saldırının düzenlenmesi ile Bakanlar Kurulu'nu toplanması arasındaki zamanın uzun olabileceğinden dolayı uygulamada, kaçırılan uçaklara karşı savaş uçaklarının kaldırılmasının hemen hemen imkansız olduğunu belirtmiş, burada anayasada bir boşluk olduğuna dikkat çekmişti. 

Alman hükümeti, anayasanın 35. maddesinde yapacağı değişiklikle bu boşluğu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap