21 °C

Almanya'dan Gazze'ye 8.5 milyon euro yardım

Almanya'nın Gazze’ye 8.5 milyon euro insani yardım yapma kararı aldığı bildirildi

Almanya'dan Gazze'ye 8.5 milyon euro yardım

BERLİN - Almanya'nın Gazze’ye 8.5 milyon euro insani yardım yapma kararı aldığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze halkının insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 8,5 milyon euro yardım yapılacağı, daha önce de bölgeye 500 bin euro değerinde yardım gönderdiği belirtildi.

Son gelişmelerin ardından yardım miktarının artırıldığına işaret edilen açıklamada, “Bu yardımla özellikle Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun (UNRWA) ve ayrıca gıda yardımı ile sağlık alanında faaliyet gösteren STK’ların acil yardım faaliyetlerine destek sağlanacaktır” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de “Gazze’de şiddetin tırmanması bir kez daha çok sayıda insanın kaçışını ve çilesini beraberinde getiriyor.  Çoğu zaman olduğu gibi, en fazla etkilenenler zaten çok zor koşullarda yaşayanlar. Mevcut krizde bu insanları unutamayız” ifadelerini kullandı.

Steinmeier, dün yaptığı açıklamada da çatışmaların tırmanmasından kaygı duyduğunu belirterek, acil bir ateşkes için taraflara çağrıda bulunmuştu. Alman Bakan, Mısır’ın önerdiği plan çerçevesinde kalıcı bir ateşkes için de görüşmelerin başlamasını istemişti. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.