4 °C

Avrupa'nın göbeğinde 'sığınmacı' alarmı

Avusturya hükümeti, Burgenland eyaletinde bir kamyon kasasında Suriyeli 71 mültecinin hayatını kaybetmesinin ardından Macaristan'dan Avusturya'ya gelen karayolları ve tren hattında sıkı önlemler aldı.

Avrupa'nın göbeğinde 'sığınmacı' alarmı

Avusturya polisi, artan sığınmacı akınına karşı sınırdaki kontrolleri artırdı.

Avusturya polisi, sığınmacıları taşıyan araçları engellemek için Budapeşte-Viyana otoyolunda gece gündüz mesai yapıyor. Hegyeshalom, Sopron ve Kophaza sınır kapılarından giren şüpheli araçların tek tek kontrol edilmesi nedeniyle Macaristan tarafında yaklaşık 50 kilometrelik araç kuyruğu oluştuğu belirtiliyor.

Sığınmacılar, karayollarındaki sıkı kontrollerin ardından rotayı  Avusturya ve Almanya trenlerine çevirdi, ancakAvusturya ve Almanya polisi, tren yönetiminden sığınmacıların ülkeye getirilmemesini istedi. Bu kapsamda yaklaşık bin 500 sığınmacı, Avusturya'ya gelmek için iki gündür Macaristan'da bekletiliyordu.

gocmne.jpg

Bin 500 sığınmacı Viyana'ya geldi

Polis Sözcüsü Roman Haslinger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avusturya polisinin Macaristan sınırında önlemlerini artırdığını, sığınmacı akını nedeniyle karayolu ve tren ulaşımının aksadığını söyledi.

Macaristan'da sığınmacıları taşıyan trenin iki gündür bekletildiğini doğrulayan Haslinger, Macaristan'dan 7 trenin bin 500 sığınmacıyı Viyana'ya getirdiğini söyledi. Haslinger, sığınma talep eden göçmenlere normal iltica prosedürünün işletileceğini, talepte bulunmayanların ise yapılacak kontrollerin ardından Macaristan'a geri gönderileceğini ifade etti.

Macaristan'dan sığınmacıları taşıyan trenlerin Viyana'ya geldiği haberleri, sığınmacılara destek verenleri tren istasyonuna yöneltti. Sığınmacılar için ekmek, yiyecek ve içecek getiren yardımseverler, uzun süre trenin gelmesini bekledi. Trenin gelmesinin ardından sığınmacılar, ıslıklar eşliğinde karşılandı.

Daha sonra sığınmacılar, kayıt yapılmak üzere polis merkezine götürüldü.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.