10 °C

Avrupa'nın güvenini Çin sarstı

Çin'den gelen olumsuz ekonomik veriler nedeniyle Euro Bölgesi ekonomik güveni ocakta beklenenden fazla geriledi.

Avrupa'nın güvenini Çin sarstı

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Çin'de yaşanan yavaşlama ve bunun küresel yansımalarının yatırımcılar arasında yarattığı endişelerle Ocak ayında beklenenden daha fazla düştü. 

Frankfurt merkezli Sentix araştırma grubunun hazırladığı ve euro bölgesindeki yatırımcılar ve analistlerin moralini ölçen endeks Ocak ayında 9.6'ya geriledi. Reuters anketine katılan uzmanlar Aralık'ta 15.7 olan endeksin Ocak ayında 12.6 olmasını bekliyordu.  

Bu rakam Ekim ayından bu yana ilk düşüş olurken, Ocak 2015'ten bu yana da en düşük seviye oldu.  

Sentix tarafından yapılan açıklamada, "Doğudan kara bulutlar geliyor... Çünkü Çin'in sadece bir ekonomik yavaşlama değil, muhtemelen çok sert bir iniş yaşadığına dair ciddi endişeler haklı çıkmaya başlıyor" dedi.  

Çin'in 2016 yılının başında yuanda son beş ayın en büyük değer kaybına izin vererek bölge para birimlerini baskı altına alması ve yatırımcılarda yarattığı endişeyle hisselerde düşüşe neden olarak, küresel piyasaları sarsmıştı. Bu adımlar aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'in tahmin edilenden daha zayıf olabileceği endişelerini kuvvetlendirdi.      

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.