21 °C

Ban Türkiye'ye geliyor

Lahey'den sonra Londra'ya geçecek olan Ban, G-20 ülkeleri liderlerinin küresel mali krizi ele alacağı zirveye katılacak

Ban Türkiye'ye geliyor

 

 

NEW YORK - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, gelecek hafta, 6-7 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek 2. Medeniyetler İttifakı Forumu için geleceği Türkiye dahil, 6 ülkeyi kapsayan bir geziye çıkacak.

BM Sözcüsü Michele Montas, genel sekreter Ban'ın gündemini ağırlıklı olarak küresel ekonomik kriz, Afganistan'daki çatışmalar, Ortadoğu'da barış çabaları ve bölgesel gerginliklerin oluşturacağı gezisi çerçevesinde Moskova, Doha, Lahey, Londra, Paris ve İstanbul'u ziyaret edeceğini söyledi.

Açıklamaya göre Ban, ilk olarak 27 Mart'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Afganistan konulu bir konferansına, 30 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'daki Arap Birliği zirvesine katılacak.

Ban, 31 Mart'ta da Hollanda'nın Lahey kentinde, Afganistan'ın karşı karşıya olduğu siyasal, güvenlik ve kalkınma sorunlarının ele alınacağı uluslararası konferansın açılışını yapacak.

Lahey'den sonra Londra'ya geçecek olan Ban, burada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G-20 ülkeleri liderlerinin küresel mali krizi ele alacağı zirveye katılacak.

Sözcü, Ban'ın Londra'dan geçeceği Paris'te de BM kurumlarının 6 ayda bir yaptığı değerlendirme toplantısına katılacağını kaydetti.

BM sözcüsü, Ban'ın gezisinin son durağı olan İstanbul'da, 6-7 Nisan'da düzenlenecek 2. Medeniyetler İttifakı Forumu'na katılacağını sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap