”Barış karşıtları cesaretlendiriliyor”

Sudan Devlet Başkanı Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısının girişimini eleştirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

İSTANBUL - Darfur'da soykırım yapıldığı iddialarını reddeden Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı'nın hareketinin barış istemeyenleri cesaretlendirdiğini söyledi.

Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi nedeniyle İstanbul'da bulunan Beşir, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin barış ve diyalog kapısını hep açık tuttuğunu, ancak Sudan'a düşman bazı güçlerin yurt dışından kendilerine sağlanan imkanlarla savaşı devam ettirdiğini ve bölgedeki huzuru bozmaya çalıştığını savundu.

Beşir, Sudan yönetimi olarak Darfur'da barışı sağlamak için iradelerini ortaya koyduklarını, hatta silahlı güçleri bile diyalog ortamına katmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Hedefimiz Darfur halkının acılarını dindirmek" dedi.

Darfur'da ekonominin gelişmekte olduğunu, güvenlikte ilerlemeler sağlandığını ve bölgedeki tüm gruplarla ilişki içinde olduklarını söyleyen Beşir, "Ancak bölgede barışı istemeyen güçler var. Onlar savaşı devam ettirmeye ve Sudan'ı bölmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

Beşir, UCM Başsavcısının girişimini, "barış istemeyen ayrılıkçı güçleri cesaretlendirmeye yönelik çabalar" olarak niteledi ve Başsavcının Sudan'da hiç incelemelerde bulunmadan böyle bir suçlamada bulunmasını eleştirdi.

"Sudan'a düşman silahlı güçlerin propagandası"

Sudan'ın kendi bağımsız yargısı ve kurumlarının bulunduğunu kaydeden Beşir, kim tarafından işlenmiş olursa olsun, hukuka aykırı her eylemin cezalandırılacağını, ordu mensupları da dahil, hiç kimsenin adaletin üstünde olmadığını belirtti. Ülkesinde şeriat kanunlarının geçerli olduğuna işaret eden Beşir, herhangi bir Sudan vatandaşını uluslararası bir mahkemeye teslim etmelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Darfur'da soykırım ve tecavüz yapıldığına ilişkin iddiaları yalanlayan El Beşir, bu iddiaları "Sudan'a düşman silahlı güçlerin propagandası" olarak niteledi.

Devlete karşı silahlananlara karşı savaşmanın doğal olduğunu, masum insanların güvenliğini sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Beşir, bölge halkının da yönetimin desteğini gördüğünü, savaştan kaçanların ordu ve polisin bulunduğu yerlere ve büyük kentlere göç ettiğini belirtti.

Sudan yönetiminin bölge halkının güvenlik, gıda ve tüm ihtiyaçlarını uluslararası güçlerden önce temin ettiğini savunan Beşir, ülkesinin çok zengin maden kaynaklarına sahip olduğuna işaret ederek, "Biz Sudan'ın imkanlarını Sudan için kullanmak isteyen gerçek dostlarla ortaklıklar yapmak için çaba gösterdik" dedi.

Beşir, ülkesindeki petrol çalışmalarında hiçbir Batılı ülkenin bulunmadığını söyledi.

"İnşallah güney Sudan'da sağladığımız gibi Darfur'da da mutlak barışı sağlayacağız" diyen Beşir, tüm medya mensuplarını "gerçekleri görmek için" Hartum'a davet etti.