5 °C

Belgeler dostluklarımızı bozamaz

Gül, Wikileaks belgeleriyle ilgili, "Bunların bazıları doğru, bazıları yanlış değerlendirme olabilir, görmek lazım" dedi.

Belgeler dostluklarımızı bozamaz

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "(Wikileaks belgeleri) Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir, görmek lazım" dedi.

Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, bir gazetecinin, Wikileaks belgelerini anımsatarak, "Sizinle ilgili olan ifadeler de var, özellikle 2005 yılında yazılan bazı konularla ilgili. Öncelikle kendi isminizin geçtiği bölümlerle ilgili belgeleri okudunuz mu, ne hissettiniz? 2005 yılında Sayın Başbakan ile aranızda bir çekişme olduğu belgelere yansımış durumda. Ayrıca, bundan sonraki süreçte özellikle Azerbaycan-Türkiye ilişkileriyle ilgili Aliyev'in kullandığı önemli ifadeler var. Hem Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem de Orta Doğu ülkelerinin İran'a bakış açısıyla ilgili bundan sonraki süreçte nasıl gelişmeler olacak?" sorusu üzerine Gül, belgelerin bir kısmının yayınlandığına işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Dikkat ederseniz, bunlar Amerikalı diplomatların, değişik seviyede diplomatlar, bunların bulundukları yerdeki olayları, kişileri kendi açılarından değerlendirmeleriyle ilgili raporlar, şimdiye kadar açıklananlar. Yani sizler nasıl her gün olayları kişileri değerlendiriyorsanız, onlar da sizin gibi değerlendiriyorlar ve merkezlerine rapor ediyorlar. Ben Dışişleri Bakanlığı yapmış bir kişiyim biliyorsunuz. Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir. Görmek lazım, nedir. Dolayısıyla bunları bu şekilde önce anlamak gerekir.

İkincisi, tabii Türkiye ile ilgili bazı şeyler var. Doğrusu biz bunlara hep alışkınız. Bunların hiçbiri Türkiye'yi daha güçlü bir ülke yapmak, Türkiye'yi daha geliştirmek...Türkiye'deki siyasi istikrara verdiğimiz önem, kadim dostluklarımız, bunların hiçbirisi bozamaz. Sayın Başbakan ile benimle ilgili söylediğiniz bazı şeyler var. Bunları kendi açılarından değerlendirmişler, yazmışlar. Bunların hiçbiri, bizlerin Türkiye için omuz omuza çalışmamızı hiç engellemez. Bu, sadece Sayın Başbakan ile ilgili değil, diğer bütün yetkililerle de...O açıdan Türkiye ile ilgili söylenenleri ben Türkiye'de bulunan kişilerin kendi değerlendirmeleri olarak görüyorum. Bunun altını özellikle çizmek isterim.

Sorunuzda çevreyle ilgili değerlendirmeler de var. Bunları hep takip etmek gerekir. Bunlara bu merkezden bakıyorum. Sizinle ilgili söylenen birşeyin siz doğrusunu bildiğiniz için hemen bunun doğru olmadığını söylersiniz, inanmazsınız ama başkasıyla ilgili söylenenlere insanlar çabuk inanırlar. Onlara da böyle bakmak gerekir, çevreyle ilgili söylenen şeylere. Burada biraz, şimdiye kadar çıkan şeylere etkisini nedir diye baktığımızda biraz bir sistematiği olduğu kanaatindeyim. Birazcık bir amaç varmış gibi geliyor bana ama tabii ki şimdiden kesin birşey söylemek doğru değil. Neler gelecek, neler yayınlayacaklar bunlara bakmak gerekir.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu da aynı şekilde hiç kimse etkileyemez. Bizler, bir milletin farklı farklı devletleriyiz. Dışardan farklı görünebilir, dışardan farklı değerlendirmeler yapılabilir ama işin aslı budur."

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.