BM'den Yemen'de ''derhal ateşkes'' çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'de tüm taraflarca ''derhal ateşkes'' ilan edilmesi çağrısında bulundu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'de tüm taraflarca ''derhal ateşkes'' ilan edilmesi çağrısında bulundu.  

Ban, ABD'nin başkenti Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Yemen'deki çatışmalardan Suriye krizine, mültecilerin durumundan şiddet yanlısı aşırılıklar ve terör meselesine, İran'la nükleer uzlaşıdan iklim değişikliği ile mücadeleye kadar dünyanın karşı karşıya olduğu pek çok sorun hakkında açıklamalarda bulundu.

Yemen'in "alevler" içinde olduğunu ifade eden Ban, çatışmaların patlak vermesinden önce bile Yemen'de insani krizin yaşandığına ve son olayların bu acıları daha da katladığına değindi. Ban, "Bu nedenle Yemen'deki tüm taraflarca derhal ateşkes (ilan edilmesi) çağrısında bulunuyorum" dedi.

"Hayat kurtarıcı yardımların Yemen'e ulaştırılması ve gerçek barışı desteklemenin zamanı" olduğunu vurgulayan Ban, şiddetin derhal sona ermesi ve siyasi diyaloğa geri dönülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ban, "Suudiler, bir siyasi sürecin olması gerektiğini anladıklarına dair bana güvence verdi. Tüm Yemenlileri (bu sürece) iyi niyetle katılmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

Genel Sekreter Ban, BM destekli diplomatik sürecin, bölgesel istikrara korkunç etkileri olan uzun süreli savaştan çıkmanın en yolu olmaya devam ettiğini belirtti.

'Kimyasal silah kullanımı insanlığa karşı suç'

Ban, Suriye konusunda da Özel Temsilci Staffan de Mistura'ya, "5 yıldır devam eden bu kabusu sona erdirmeye yönelik anlamlı müzakerelere kimsenin girmeye ciddi olup olmadığını görmek", siyasi diyaloğu yeniden başlatmak ve Cenevre Bildirisi'ni olabilecek en erken zamanda yeniden hayata geçirmek için mümkün olan tüm çabayı sergilemesi talimatı verdiğini anlatarak, Mistura'nın şu anda kilit ortaklarla temas ve istişarelerde bulunduğunu kaydetti. 

BM Genel Sekreteri Ban, Esed rejiminin klor gazı ve diğer kimyasal silahlar kullandığına dair haberlerden çok kaygı duyduklarını ve son derece ciddiye aldıklarını da söyleyerek, kimyasal silah kullanımının insanlığa karşı suç teşkil ettiğini ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

Şam yakınlarındaki Yermuk Mülteci Kampı'nda bulunan Filistinlilerin durumuna da dikkati çeken Ban, kamptakilerin "Suriye hükümetinin askeri makinesiyle DAEŞ'in zulmü arasında kaldığını" kaydetti.

Ban, DAEŞ, El-Şebab, Boko Haram gibi grupların terör saldırıları ve şiddet eylemlerinden dehşete düştüklerini de belirtirken, BM'nin şiddet yanlısı aşırılık ve terörizmle mücadele konusunda kapsamlı bir eylem planı üzerinde çalıştığını, bunu bu yıl Genel Kurul'a sunacağını bildirdi.

İran'ın nükleer programının sınırlanması ve yaptırımların kaldırılması noktasında İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan uzlaşıdan memnuniyet duyduğunu dile getiren Ban, kapsamlı anlaşma haziran ayı sonunda tamamlandığı takdirde, BM'nin, bu anlaşmanın uygulanması sürecine katkı sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapacağını ifade etti. Ban, "Bu başarı, bölgedeki diğer birçok ciddi güvenlik sorununun ele alınması çabalarının da önünü açabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir