Brezilya'da devir teslim

Brezilya'nın ilk kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff, görevi eski Devlet Başkanı Silva'dan devraldı. Törende Chavez ile Hillary Clinton el sıkıştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BRASİLİA - Brezilya'nın ilk kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yemin ederek görevine başladı.

Rousseff, başkent Brasilia'da düzenlenen törenle görevi eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'dan (Lula) devraldı.

Eski militan ve teknokrat 63 yaşındaki Rousseff, Latin Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya'nın başına geçtikten sonra kalkınmanın anahtarı olarak görülen büyük altyapı projelerini bitirme, eğitim sistemini geliştirme ve yoksulluğun kökünü kazıma sözü verdi.

Brezilya, ülkenin en popüler devlet başkanı olarak gösterilen Lula'nın 8 yıl süren iktidarı döneminde hızla ekonomik krizden çıkarak dünyada mali ve siyasi açıdan çok önemli bir ülke konumuna geldi.

Brezilya, 2014 yılındaki Dünya Kupası ile 2016 yılındaki Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak.

Chavez ile Clinton el sıkıştı

Bu arada Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in yemin töreni vesilesiyle el sıkıştı.

Büyükelçilere karşılıklı olarak çalışma izni vermeyen Chavez ile Hillary Clinton arasında içeriği açıklanmayan ayaküstü konuşmanın, Venezuela ile ABD büyükelçileri krizinin ileride çözümü için işaret olabileceği belirtildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir