9 °C

Bulgaristan'da nakit para sıkıntısı

Merkez Bankası nakit para sıkıntısını gidermek üzere darphaneyi çalıştırıyor

Bulgaristan'da nakit para sıkıntısı

SOFYA - Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) piyasadaki nakit para sıkıntısını gidermek için darphaneyi çalıştırma karar aldı. 

BNB resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, 10, 20 ve 50 levalık toplam 60 milyon adet yeni kağıt paranın basılması için darphaneye sipariş verildi. 

Kararın gerekçe bölümünde, "Ülkede haziran ve temmuz döneminde bankalarda nakit para talepleri belirgin bir artış göstermiştir" ifadesine yer verildi. 

Bu dönemde Korporatif Ticaret Bankası (KTB), BNB tarafından geçici olarak hizmete kapatılmıştı. KTB'deki soruşturma sürerken, Cumhuriyet Başsavcılığı bankanın genel müdürü ve sahiplerinden Tzvetan Vasilev'in İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandığını duyurmuştu.  

Birçok devlet kurumunun ve başlıca büyük şirketlerin sermayelerinin KTB'de saklanması, ödemeleri de bu banka üzerinden yapılması nedeniyle piyasada çalkantılar hala sürüyor. KTB'deki soruşturmasını sürdüren BNB, mudilerinin düzenlediklerini protestolar nedeniyle KTB'ye bazı işlemlerin yapılmasına sınırlı yetki vermişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.