5 °C

Çin, G-7'ye tepki gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı, İtalya'da düzenlenen G7 zirvesinin ardından yayımlanan ortak bildiriye, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi'yle ilgili konulara müdahil olunduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.

Çin, G-7'ye tepki gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı, İtalya'da düzenlenen G7 zirvesinin ardından yayımlanan ortak bildiriye, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi'yle ilgili konulara müdahil olunduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ortak bildirinin uluslararası hukuk kisvesiyle Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi konularına müdahale etmesinden ciddi rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

Sözcü, Çin'in iki konuda öteden beri net tutum sergileyerek, anlaşmazlıkları ilgili ülkelerle diyalog ve müzakere yoluyla kontrol altına almak ve çözmek için çaba gösterdiğini söyledi. Sözcü, Çin'in diğer ülkelerle birlikte iki denizde barış ve istikrarın yanı sıra seyrüsefer güvenliğini korumayı arzuladığını kaydetti.

Sözcü Lu Kang, G7 ve bölge dışı ülkelerin tarafsızlık taahüdünü yerine getirerek bölge ülkelerinin anlaşmazlığı kontrol altına alma çabalarına saygı göstermeleri, bölgenin barış ve istikrarı için yapıcı rol oynamaları çağrısında bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.