27 °C

Çin hava kirliliğiyle mücadele ediyor

Çin'de bugüne kadarki en geniş çaplı çevre koruma operasyonu çerçevesinde 5 bin 600 kişi ülke genelinde bir yıl boyunca hava kirliliği denetimi yapacak.

Çin hava kirliliğiyle mücadele ediyor

Çin Halk Cumhuriyeti hava kirliliği ile mücadele konusunda ciddi adımlar atıyor. Çin Çevre Koruma Bakanlığı, hava kirliliğiyle bir yıllık mücadele kapsamında 5 bin 600 müfettişi ülke çapında görevlendirdi.

Bakanlığın internet sitesinde paylaştığı bilgilere göre, ülkenin kuzeyinde Pekin, Tiencin ve Hıbey başta olmak üzere 28 kentte hava kirliliğine yönelik ihlallerin azaltılması için denetimler artırılacak.

Hava kirliliği nedeniyle 15 Şubat'tan 15 Mart'a kadar 260'ın üzerinde denetim görevlisini başkent Pekin dahil 18 şehirde görevlendiren bakanlık, bu defa bir yıl boyunca yapılacak denetimlerde 5 bin 600 teftiş memuru ile bugüne kadarki en geniş çaplı "Çevre Koruma Operasyonu”nu gerçekleştirecek.

Diğer yandan ülkenin kuzeyinde pazartesi günü hava kirliliğinden dolayı verilen turuncu alarm bugün sona erdi. Hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Çin'de yılın üçte ikisinde hava kirliliği nedeniyle mavi gökyüzü görünmüyor. Hava kirliliğin yoğun olduğu günlerde ilk ve ortaokullarda eğitime ara veriliyor, inşaat faaliyetleri askıya alınıyor, trafiğe çıkan araç sayısına kısıtlama getiriliyor.

Hava kirliliği, hava ve kara ulaşımını da olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle yüzlerce uçuş erteleniyor veya iptal ediliyor.

Çin, özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'de büyük şehirlerin çoğu, aynı zamanda dünyanın en kirli kentleri arasında yer alıyor.

Dünyada sera etkisi yaratan gazların salımında ilk sırada yer alan Çin'de özellikle son iki yıldır, ülkenin farklı bölgelerinde halk ciddi hava kirliliği tehdidi altında yaşıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap