8 °C

Citigroup'a 40 milyar $'lık kurtarma paketi

Kurtarma planı çerçevesinde, ABD Hazine Bakanlığı, Citigroup'un imtiyazlı hisseleri karşılığında 27 milyar dolar verecek

Citigroup'a 40 milyar $'lık kurtarma paketi

 

WASHINGTON - ABD hükümeti, Citigroup'u kurtarma planını açıkladı. Citigroup, ABD Hazinesi, Fed ve Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC) ile yaptığı anlaşma sonucu 40 milyar dolar değerinde sermaye desteği alacak.

Hazine, Fed ve FDIC'den yapılan ortak açıklamada, ABD hükümetinin, finansal sistemi güçlendirmek ve vergi verenleri korumak için gereken önlemleri aldığı belirtildi. Açıklamada, "Bankacılık kurumlarımızın gücünü korumak için bütün kaynaklarımızı kullanmayı sürdüreceğiz" denildi. 

Kurtarma planı çerçevesinde, ABD Hazine Bakanlığı, Citigroup'un imtiyazlı hisseleri karşılığında 27 milyar dolar verecek. Citigroup, daha önce de hükümetin 700 milyar dolarlık kurtarma paketinde 25 milyar dolarlık yardım almıştı. 

Citigroup 29 milyar dolarlık kaybını 306 milyar dolarlık portföyüyle absorbe etmeyi kabul ederken, Hazine Bakanlığı 5 milyar dolar, Federal Mevduat Sigorta Fonu 10 milyar dolar ve Fed de geri kalan kayıpları alacak.

Plana göre, Citigroup Üst Yönetici ve diğer yöneticilerinde değişiklik yapmak zorunda kalmayacak, ancak yöneticilerin aldıkları ücretlere kısıtlama getirmek durumunda kalacak.  Banka, çeyrek yılda hisse başına 1 sentten fazla kar payı dağıtamayacak.

Citigroup'un piyasa değeri geçen Cuma 20,5 milyar dolara kadar düşmüştü. Bankacılık devinin 2006 yılındaki değeri 270 milyar dolardı. Grup, geçen hafta 23 bin çalışana ilave olarak 52 bin kişiyi daha işten çıkaracağını duyurmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.