Cuburi'den 18 Türk işçi için çağrı

Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi, rehin alınan 18 Türk işçinin kurtarılması için hükümet ve emniyet güçlerinin azami çaba göstermelerini istedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Bağdat'ta bir suç örgütü tarafından kaçırılan 18 Türk işçinin en kısa sürede güvenli bir şekilde kurtarılması için, hükümet ve emniyet güçlerinin azami çabalarını ortaya koymasını istiyoruz. Bu örgüt müttefik ve dost ülke Türkiye ile ilişkilerin bozulmasını amaçlıyor" ifadelerini kullandı. 

"Komşu ülke" Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler kurmayı hedeflediklerine vurgu yapan Cuburi, "İşçilerin rehin alınması, devletin heybetini zedeleme ve güvenlik teşkilatını lekelemeyi amaçlamıştır. Emniyet güçleri, bir yandan ülkenin istikrarını sağlamak için büyük çabalar harcarken, bazı gruplar da böyle eylemler içerisine girerek verilen mücadeleyi karalamak istiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Son olarak Irak'taki tüm kesimlere çağrıda bulunulan açıklamada, "Ahlaki sorumlulukların taşınması ve bu olayın karşında durulması gerekiyor. Bu gibi eylemler bölgesel ve diğer ülkeler ile ilişkilerimizi kötü etkileyecektir" denildi.

Ülkenin en büyük Şii otoritesi Ayetullahuzma Ali Sistani, 18 Türk işçinin kaçırılmasını şiddetle kınayarak, en kısa süre içerisinde serbest bırakılmaları çağrısında bulunmuştu. Hemen akabinde, Iraklı Şii din adamı Mukteda es-Sadr da kaçırma olayını terör örgütü IŞİD'in yaptığı eylemlere benzeterek, işçilerin derhal serbest bırakılması istemişti. 

Bağdat'ın Sadr bölgesinde 1 Eylül gecesi Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 18 Türk işçi, üniformalı bir grup tarafından kaçırılmıştı. 11 Eylül'de işçilere ait olduğu iddia edilen bir video kaydı yayınlanmıştı. Sosyal medya üzerinden yayımlanan görüntülerde işçileri kaçıran kendilerine "Ölüm Timi" adı veren silahlı grup Şii mezhebine ait simgeleri kullanmıştı.

Etiketler