3 °C

D-8 Yedinci Devlet Zirvesi başladı

Zirve, Nijerya'nın başkenti Abuja'daki Devlet Evi'nde düzenleniyor.

D-8 Yedinci Devlet Zirvesi başladı

ABUJA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı D-8 Yedinci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı.

Nijerya'nın başkenti Abuja'daki Devlet Evi'nde düzenlenen zirve öncesinde Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, konuk liderleri gelişlerinde ayrı ayrı karşıladı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Nijerya Cumhurbaşkanı Jonathan, zirveye katılan liderlere teşekkür ederek, burada bulunmalarının üye ülkeler arasındaki güçlü işbirliği ve ilişkileri geliştirme konusunda önemli bir gösterge olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin öncülüğünde 1997 yılında Türkiye, Nijerya, Mısır, Cezayir, İran, Pakistan, Bangladeş ve Malezya'yı bir araya getiren vizyonun, gelişme yönündeki işbirliğinin koordinasyon içinde yürütülmesi olduğunu dile getiren Jonathan, kuruluş toplantısının yapıldığı İstanbul'da üye ülkelerin karşılıklı bağları güçlendirme ve oluşumdan en iyi sonuçları almak için söz verdiklerini anlattı.

Jonathan, globalleşen dünyada işbirliğinin gücünün daha olumlu sonuçlar doğuracağının farkında olduklarını belirterek, bu yılki zirvenin konusunu, "Üye Ülkeler Arasında İşbirliğini Artırmak" olarak belirlediklerini kaydetti.

Karşılıklı ticaretin artırılması ve ekonomik büyüme hedefine ulaşmak için daha önce alınan karar uyarınca hükümete Serbest Ticaret Anlaşması, Gümrük İşbirliği Anlaşması ve vize uygulamalarında gerekli düzenlemelerin yapılması için gerekli talimatları verdiğini belirten Jonathan, bu alanlarda sürecin kısa süre sonra tamamlanacağına inandığını dile getirdi.

D-8'in 2012'de ticaret hacmini 1.7 trilyon dolara çıkarma hedefi olduğuna dikkati çeken Jonathan, bu amaca ulaşmak için deniz yolu taşımacılığının geliştirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Jonathan, bu çerçevede üye ülkeler arasında gemi taşımacılığı iş forumları düzenlenmesini önerdi.

Bu arada, açılış konuşmaları sırasında gazetecilerin ilgisi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad üzerinde yoğunlaştı. Nijerya Cumhurbaşkanı Jonathan ve Malezya Başbakan Yardımcısı Yasin'in konuşmaları sırasında Ahmedinejad, foto muhabirlerine "zafer işareti" yaparak poz verdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.