22 °C

Dünya Bankası, petrol ve doğalgaza desteği çekiyor

Dünya Bankası, iklim değişikliğine karşı 2019 yılından itibaren petrol ve doğalgaz projelerini finanse etmeye son vereceğini açıkladı. Gelişmekte olan ülkelerde petrol ve doğalgaz aramalarına destek için milyonlarca dolar finansman sağlayan kurumun kararı, enerji sektörünü de etkileyecek.

Dünya Bankası, petrol ve doğalgaza desteği çekiyor

Dünya Bankası, iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla 2019 yılından itibaren petrol ve doğalgaz projelerini finanse etmeye son vereceğini duyurdu. 

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Dünya Bankası'nın yanı sıra üç kurumu daha kapsayan Dünya Bankası Grubu, açıklamayı Paris'te düzenlenen İklim Zirvesi'nde yaptı.

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, "İklim değişikliği her geçen gün dünya için daha acil bir ekonomik, sosyal ve varoluşsal tehdide dönüşüyor" dedi.

Enerji sektörünü etkileyecek değişim

Paris Anlaşması'na taraf olan ülkelerin anlaşmanın taahhütlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak amacıyla alınan karar, gelişmekte olan ülkelerde enerji kaynaklarının aranmasını teşvik eden Dünya Bankası Grubu politikalarında önemli bir değişime işaret ediyor.

Ancak bu kararın, gelişmekte olan ülkelerde petrol ve doğalgaz aramalarının yönetimi konusunda sorunlara yol açabileceğinden endişe ediliyor.

1 milyar dolara yakın finansman

Dünya Bankası'nın bugüne kadar doğalgaz ve petrol aramaları için özel sektöre sağladığı finansman 961 milyon doları buluyor. Dünya Bankası Grubu'nun elindeki toplam 280 milyar dolarlık fonun yüzde 2'si, petrol ve doğalgaz aramaları için ayrılmış durumda.

Dünya Bankası Grubu'nun 2016'da petrol ve doğalgaz çalışmaları için destek verdiği ülkeler arasında Kenya ve Arjantin bulunuyor. Kurum Kenya'daki Afrika Petrol Şirketi'nin petrol aramalarına 50 milyon dolar, Arjantin'de petrol arama çalışması yürüten Pan American enerji şirketine de 120 milyon dolar finansman sağlamıştı.

Öte yandan kurumun, bazı yoksul ülkelerde Paris Anlaşması şartlarına uyması halinde finansmanı sürdürebileceği de açıklandı.

Macron: Dünya, iklim değişikliğine karşı savaşı kaybediyorMacron: Dünya, iklim değişikliğine karşı savaşı kaybediyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap