16 °C

Ekonomik veriler Putin'den yana değil

Rusya'dan gelen veriler ,'Ekonomik krizde en kötü geride kaldı' diyen Putin'i doğrulamıyor.

Ekonomik veriler Putin'den yana değil

dunya.com

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün katıldığı bir televizyon programında," Ekonomik krizde en kötü geride kaldı" dedi. Ancak ekonomistler, Putin'in iyimserliğine rağmen Rusya'nın yüzde 2 ila 4 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. 

Ruble'de kayıp yüzde 5

Financial Times'ta yer alan habere göre, Vladimir Putin'in dünkü iyimser konuşmasından bir gün sonra 2014'ün ilk çeyreğinde küçülen ekonominin tetiklemesiyle ruble yüzde 5 değer kaybetti. 

Tüketici güveni çakıldı

Cuma günü yayınlanan aylık istatistikler, tüketici güveninin rublenin son stabilizasyonuna karşın Mart ayında çakıldığını gösterdi. Ayrıca ekonomistler gayri safi yurtiçi hasılanın ilk çeyrekte yüzde 2 ila 4 küçülmesini kuvvetle muhtemel görüyor. 

Mart ayı dert ayı oldu

Rusya'da Mart ayı ekonomik verilerine göre yatırımlar geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 5.3 düştü. Sanayi üretimi yüzde 0.6 küçüldü. En kötü veri ise geçtiğimiz yıl görece büyümeyi sağlayan perakende satışlarından geldi. Mart ayı perakende satışları yüzde 8.7 geriledi. Tüketici güven endeksi ise yüzde 14 oranında düşerek adeta çakıldı.

"Çok kötümser bir tablo" 

Rusya eski Maliye Bakanı Alexi Kudrin geçen hafta, Rusya'nın 2015'te yüzde 4 küçüleceğini, 2016 yılında da küçülmenin devam edeceğini söyledi. Ülkede yatırımların yüzde 12, reel gelirlerinde yüzde 6 oranında düşeceğini öngören Kudrin," Tamamıyla çok kötümser bir tablo. Bir kaos değil ama bir küçülme ve resesyon" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün katıldığı televizyon programında Ruslara ekonominin durumu, maaşlar ve emeklilik sistemi konusunda güvence vermeye çalışmıştı.  Putin, canlı yayındaki konuşmasının ilk bir saatini ekonomiye ayırmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.