12 °C

Esad'dan ABD'ye gözdağı

Esad'dan ABD'ye gözdağı

İSTANBUL - Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ABD ve Batı'nın kendilerine karşı savaş açabileceğini fakat bu savaşı kazanamayacağını savundu.

Vietnam hatırlatmasını yapan Beşşar Esad, "Savaş açabileceklerine şüphe yok ama bunun nerelere yayılacağını ya da nasıl sona ereceğini tahmin edemezler. Uydurdukları tüm senaryoların kontrollerden çıktığı gerçeğini görüyorlar." dedi.

Beşşar Esad, kimyasal silah suçlamasının tamamen siyasi olduğunu, Suriye Ordusu'nun teröristlere karşı kazandığı başarıları geri çevirmek için ortaya atıldığını söyledi.
Rus İzvestiya gazetesine mülakat veren Esad, ABD yönetiminin önce suçlamayı yaptığını ve sonra delil toplamaya başladığını ifade etti.

"Teröristlerin kimyasal silah kullanacağından Batılıların haberdar olduğuna dair şüphelerimiz var." diyen Esad, BM denetçilerinin inceleme sonuçlarının, belli büyük güçlerin çıkarlarına göre yorumlanabileceği endişesini dile getirdi.

BM denetçilerini Rusya ile istişarelerden sonra kabul ettiklerini hatırlatan Beşşar Esad, "Tabii ki sonuçların Amerika ve Batı politikalarına hizmet edecek şekilde yorumlanmasının Rusya tarafından engellenmesini bekliyoruz." dedi.

Ülkesinde El Kaide ve bazı kanun kaçaklarına karşı savaştıklarını savunan Beşşar Esad, Batı'nın Vietnam Savaşı'ndan ders alıp almadığını sorguladı. Terörün istenildiği zaman kullanılan bir kart olmadığını ifade eden Esad, "Terör bir akrep gibidir. Beklenmedik bir anda sizi de sokabilir. Suriye'de terörü desteklerken Mali'de onunla mücadele edemezsiniz. Ya da Çeçenistan'da desteklerken, Afganistan'da onunla savaşamazsınız." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.