16 °C

FED: Güçlenen dolar ekonomiye zarar verdi

Fed raporuna göre ABD ekonomisi büyümeyi sürdürürken, güçlenen dolar ve düşen petrol fiyatları bazı bölgeleri olumsuz etkiledi

FED: Güçlenen dolar ekonomiye zarar verdi

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonominin büyümeye ülke genelinde devam ettiğini, ancak güçlenen doların ve düşen petrol fiyatlarının bazı bölgeleri olumsuz etkilediğini açıkladı. 

Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması "Bej Kitap"ın ocak başından şubat ortasına kadarki dönemi kapsayan mart sayısı bugün yayımlandı. Fed'in 12 şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili bilgilerin yer aldığı araştırma, 6 bölgenin "ölçülü" oranda büyümekte olduğunu ortaya koydu. Ekonomik aktivitenin Philadelphia, Cleveland ve Kansas City bölgelerinde "sınırlı" olarak arttığı bilgisine yer verilen rapora göre, Richmond bölgesinde ise yavaşlama görüldü.  

Raporda, tüketici harcamalarının birçok bölgede yükseldiği ve iş yerlerinin yakın gelecekteki satışlar hakkında iyimser olduğu ifade edildi. Sanayi üretimi ve bankacılık sektörünün de iyileşme gösterdiğini kaydeden rapor, buna karşın tarımsal şartların ise olumsuz hava şartlarıyla kötüleştiğine işaret etti.  

Raporda ayrıca, iş gücü piyasasında yaşanan olumlu gelişmelerin tüm bölgelerde hissedilmesine karşın, ücret artışının sadece kalifiye elemanlarla sınırlı kaldığı ifade edildi. 

Petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarının da düşen enerji fiyatları nedeniyle gerilediğini ortaya koyan Bej Kitap'ta dikkati çeken başka bir nokta ise aralarında Boston, Cleveland, Chicago, Minneapolis, San Francisco ve Dallas'ın yer aldığı 6 bölgenin, güçlenen dolardan olumsuz etkilendikleri dile getirildi. 

Rapora göre, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması, ABD'nin sanayi ve tarım ürünlerine yönelik ihracatının yanı sıra turizm faaliyetlerine de zarar verdi.  

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından kullanılıyor. Komitenin bir sonraki toplantısı, 17-18 Mart tarihlerinde yapılacak. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, söz konusu toplantının ardından basın toplantısı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap