7 °C

Fed nasıl bir yol izleyecek?

Atlanta Fed Başkanı Lockhart, "Kademeli artırım sözü, faizin her toplantıda artırılmayacağı anlamına geliyor. Ancak her toplantıda faiz artırım olasılığı olacak" dedi.

Fed nasıl bir yol izleyecek?

Atlanta Fed Başkanı Lockhart, "Kademeli artırım sözü, faizin her toplantıda artırılmayacağı anlamına geliyor" dedi. 

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed'in kademeli faiz artırımı sözününü, her FOMC toplantısında faiz artırılmayacağı anlamına geldiğini söyledi. 
    
"Faizleri kademeli şekilde, yavaş yavaş yukarı gideceği sözü her toplantıda faiz artırılmayacağı anlamına geliyor, ancak her toplantıda faiz artırım olasılığı olacak" diye konuşan Lockhart, "Her toplantıda faiz artırımı olacak. Ancak faiz artırımı ekonominin performansının nasıl olduğuna bağlı olacak" dedi. 
    
Lochart ayrıca ABD ekonomisinde büyümenin iyileşmesini beklediğini belirtirken, "Ekonomide iyileşme olacak, ancak trendlerin üzerine 
bır sıçrama olmayacak. Ekonominin ivmesini abartmak istemiyorum, ancak ekonomi sağlam" diye konuştu. 
    
Lockhart, 2016'da FOMC'nin oy verme hakkına sahip bir üyesi olmayacak.

Bankalara sermaye tamponu önerisi 

Öte yandan Fed, regülatörlerin ABD'de kredi riskinin normal seviyelerin üzerine çıktığını ve finansal sistemi tehdit ettiğini tespit ettikleri durumlarda büyük bankaların ek sermaye tutmalarını önerdi. 
     
Fed'in "konjonktürel sermaye tamponu" adını verdiği öneri, bankaları potansiyel zararlara karşı güçlendirmek ve kredi arzındaki dalgalanmaların hafifletilmesine yardım için dizayn edildi.
     
Fed'in önerisi 19 Şubat'ta kadar kamuoyunun değerlendirmesine açık olacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.