7 °C

Fransa'da anayasa değişiyor

Fransa'da hükümet terörle mücadele konusunda anayasa değişikliği öngören tasarıyı Danıştay'a gönderdi

Fransa'da anayasa değişiyor

Fransa'da hükümet, Paris'teki saldırıların ardından terörle mücadelede yönetime daha fazla yetkiler verilmesi için anayasa değişikliğini öngören yasa tasarısı hazırladı. 

Le Monde gazetesinin yarınki sayısında manşetten verilen habere göre hükümet, yasa tasarısını görüş almak için 1 Aralık'ta Danıştay'a gönderdi. Yasa tasarısına göre olağanüstü hal uygulamasının en fazla üç ay değil, anayasa değişikliği ile altı aya kadar uzatılabilmesi talep ediliyor. 

Yine anayasa değişikliğinin diğer bir maddesi, terör suçuyla mahkum olanların vatandaşlıktan düşürülmesine olanak sağlıyor. Tasarıya göre, sonradan vatandaşlık alanların dışında, doğuştan Fransız vatandaşları bile gerektiği takdirde terör suçundan mahkum olmaları halinde vatandaşlıktan atılabilecek. Yasa tasarısı, terörle mücadele ayrıca polise daha fazla güç verilmesini öngörüyor. 

Cumhurbaşkanı Franços Hollande, terör saldırıların ardından parlamentoda yaptığı konuşmada, konu ile ilgili bir anayasa değişikliği için çalışma başlatacağı sözünü vermişti. Muhalefet partileri, terörle mücadele için yapılacak anayasa değişikliğine şartlı onay vermişti. Anayasa değişikliği için meclis ve senato üyelerinin birlikte toplanacağı parlamento oturumunda toplam üyelerin beşte üçünün desteği gerekiyor. 

OHAL 3 ay uzatılmıştı

Fransa hükümeti, geçen hafta olağanüstü hal ilanının ardından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) bazı maddelerini askıya aldığını Avrupa Konseyi'ne bildirmişti.   

Paris'te 130 kişinin öldüğü, 351 kişinin yaralandığı terör saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından ilan edilen olağanüstü halin 3 aya kadar uzatılmasının önünü açan yasa tasarısı parlamento tarafından kabul edilmişti. 

Yeni olağanüstü hal yasasına göre güvenlik güçleri, makul şüphe gerekçesiyle hiçbir kanıta gerek duymadan aramalar yapabilecek. Ancak aramalar, avukat, hakim, milletvekilleri, senatörler ve gazetecilerin iş yerlerini kapsayamayacak. Yasaya göre terör propagandası yapan internet siteleri ve sosyal medya ağları da kapatılabilecek. Kamu düzenini tehdit ettiği düşünülen kişiler ev hapsinde tutulabilecek ve terörizmle ilgili olduğu değerlendirilen kişilerin iletişimi kesilebilecek. 

Fransa'da güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği "S" dosyasındaki isimlerin de yasa tasarısında ev hapsinde tutulması, iletişimlerinin kesilmesi ve gerektiğinde bu kişilere elektronik kelepçe takılmasını öngörüyor. Yasa, kamu düzenini bozacak cami, dernek ve organizasyonların kapatılabilmesine olanak da sağlıyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.