13 °C

Fransa'nın bütçe açığı büyüyor

Fransa'nın bütçe açığı bu yıl 88.2 milyar euroya çıkarak, AB üyesi ülkelerde geçerli euro para birimi kriteri olan yüzde 3'lük bütçe açığı oranının üstüne çıkmış olacak

Fransa'nın bütçe açığı büyüyor

PARİS - Fransa'da 2014 yılı bütçe açığının 88,2 milyar euroya çıkacağı bildirildi. Bu rakam, gayri safi milli hasılanın yüzde 4,4'ünü oluşturuyor. 

Fransa'nın 2015 Bütçe Taslağı bugün Bakanlar Kurulu'nda tartışmaya açıldı. Söz konusu bütçe taslağına göre bütçe açığının, yolsuzlukla mücadele ve vergi gelirleri artırılarak düşürülmesi öngörülüyor. 

Bu kapsamda 2014 yılı bütçe açığının 88,2 milyar euroya çıkacağı da ifade edildi. 

Hükümet iki hafta önce AB Komisyonu'na sunduğu revize edilmiş taslak bütçede, gelecek yıl bütçe açığını 3,6 milyar euro daha düşürmeyi taahhüt etmişti. 

Fransa, 2015'te bütçe açığını 75,7 milyar euroya düşürmeyi hedefliyor. Fransa'nın, bu hedefi tutturması halinde bütçe açıklarının gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 4,3'e düşecek. Euro para birimi kriterine göre, üye ülkelerde bu oranın yüzde 3'ü geçmemesi gerekiyor. 

AB Komisyonu geçen hafta yayınladığı raporda, Fransa'nın bütçe açığı tahminlerini tutturamayacağı uyarısında bulunmuş ve 2016 yılında yüzde 4,7 ile Fransa'nın euro bölgesinde bütçe açığı en fazla olan üye ülke konumuna yükseleceği tahmininde bulunmuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.