1 °C

Fransız gazeteci de Kahn'dan şikayetçi

Gazeteci Tristane Banonaki 2002'de Kahn'ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti.

Fransız gazeteci de Kahn'dan şikayetçi

PARİS - Fransa'da gazeteci yazar Tristane Banonaki, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn tarafından 2002 yılında cinsel tacize uğradığını iddia etti.

Kadın gazetecinin avukatı David Koubbi, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, IMF Başkanı aleyhinde dava açmayı değerlendirdiklerini söyledi. Fransız avukat, ''bu konuyu müvekkilimle birlikte gözden geçiriyoruz'' dedi.

31 yaşındaki gazeteci Tristane Banonaki'nin, cinsel taciz iddiasını 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında da dile getirdiği belirtildi.

Fransız avukat, Tristane'ın, daha önce Strauss-Kahn'ın aleyhine dava açmaması için, Sosyalist Parti bölge konseyi üyesi olan annesi tarafından ikna edildiğini kaydetti.

Bu arada, Fransa'da yayımlanan Liberation gazetesi, nisan ayı sonunda yapılan bir mülakatta IMF Başkanı Strauss-Kahn'ın, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ''en zayıf noktalarından biri olarak kadınlarla ilişkisini'' gösterdiğini yazdı.

Liberation, muhabirlerinin, ''cumhurbaşkanlığı için aday olmanız halinde en büyük dezavantajınız nedir'' şeklindeki sorusuna IMF Başkanının ''Para, kadınlar ve Musevi olmam'' şeklinde yanıtladığını duyurdu.

Strauss-Kahn'ın, ''Evet kadınları seviyorum ne olmuş yani'' diyerek yine aynı soruya ilişkin görüşlerini aktardığı belirtildi.

Gazetenin haberinde IMF Başkanı'nın, yine aynı gazetecilerle kayıt dışı yaptığı sohbette, kendisine 500 bin veya 1 milyon avro vaat edilen bir kadının, park yerinde tecavüze uğradığını iddia ederek bir komplo içinde yer almasına ilişkin bir senaryoyu dile getirdiği ifade edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.