8 °C

Fransız radikal solu hükümeti protesto edecek

Sosyalist hükümetin işverene sağladığı avantajlara karşı çıkan Radikal Sol Birlik, Paris'te pazar günü gösteri düzenleyecek

Fransız radikal solu hükümeti protesto edecek

 

 

PARİS - Fransa'da radikal sol partilerden oluşan birlik, Sosyalist hükümetin çalışma hayatıyla ilgili düzenlemelerini protesto etmek için pazar günü başkent Paris'te geniş katılımlı bir gösteri düzenlemeye hazırlanıyor.

Radikal Sol Birlik lideri Jean-Luc Mélenchon'un çağrısı üzerine düzenlenecek gösteriye, hükümetin çalışma hayatında yapmak istediği reforma karşı çıkan sol görüşlü sendikaların da büyük destek vermesi bekleniyor.

Bütçe açıklarını kapatmak için vergileri ve tasarruf önlemlerini artıran Sosyalist hükümete karşı çıkan radikal sol, pazar günü en az 100 bin kişiyi başkent sokaklarına dökmeyi hedefliyor.

Fransa'da hükümetin çalışma hayatında getirmek istediği reformlara karşı çıkan ve destekleyen işçi sendikaları arasında yaşanan görüş ayrılıkları, bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına damgasını vurmuştu.

Hükümetin çalışma dünyasındaki reformlarına karşı çıkan sol eğilimli işçi konfederasyonları başta Paris olmak üzere ülke genelinde birlikte gösteri düzenlemişti.

Aktif nüfusun yüzde 10'dan fazlasının işsiz olduğu Fransa'da Sosyalist hükümet, istihdam koşulları ve sosyal kesintilerin ağır olması nedeniyle yurt dışına kaçan sermayeyi ülke içinde tutabilmek ve küçük işletmelerin daha kolay işçi istihdam etmelerini sağlamak için çalışma hayatında bir dizi düzenlemeye gitmek istiyor.

Hükümetin meclise sunduğu tasarı, işverene, ekonomik kriz dönemlerinde işçi sayısını düşürme ve çalışma sürelerini azaltma gibi konularda sendikalarla daha fazla müzakere hakkı sağlıyor.

Sol eğilimli sendikalar, iş güvenliği ile ilgili haklarına zarar vereceği düşüncesiyle söz konusu tasarıya şiddetle karşı çıkarken, sağ eğilimli sendikalar işsizlik sorununun çözümü için bu tür bir yasanın avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap