12 °C

Fransızların siyasi partilere güveni kalmadı

Son kamuoyu yoklaması, seçmenin iktidar ve muhalefet partilerine yönelik güven sorunu yaşadığını ortaya koyuyor

Fransızların siyasi partilere güveni kalmadı

PARİS  - Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, seçmenin iktidar ve muhalefet partilerine yönelik ciddi bir güven sorunu yaşadığını ortaya koydu. 

Kamuoyu araştırma merkezi Ifop tarafından düzenlenen ankete göre, seçmenlerin yüzde 84'ü siyasi partilerin halkın gerçek sorunlarının farkında olmadığı ve sorunların çözümü için gerekli politikayı üretemediği görüşünü savundu. Ankete göre, seçmenlerin sadece yüzde 24'ü iktidardaki Sosyalist Parti'ye ülkedeki sorunların çözümü konusunda güven duyuyor. 

Yine seçmenlerin yüzde 76'sı hükümette yaşanan son krizin ardından iktidar partisinin 2017 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimine kadar bölünme riski taşıdığı görüşünde. 

Ankete göre, ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) ülkenin sorunlarına çare olabileceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 31 civarında. UMP'de Nicolas Sarkozy'nin siyaseti bıraktığını açıklamasının ardından parti içinde sürekli liderlik krizi yaşıyor. 

Fransa'da merkez sağ ve sol partilerin başarısızlığı üzerine yabancı düşmanlığı ile tanınan aşırı sağcı parti mayıs ayından düzenlenen son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yarışı ilk sırada bitirme başarısı göstermişti. Son olarak Başbakan Manuel Valls, hükümet içinde ekonomi politikalarındaki anlaşmazlık üzerine hükümetin istifasını sunmuş ve daha sonra yeni bir hükümet kurmuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.