10 °C

G7'den Rusya’ya uyarı

Lahey’de bir araya gelen G7 liderleri, Rusya’ya yaptırım uyarısında bulunarak Rusya'nın G8 toplantılarına katılımını askıya aldı

G7'den Rusya’ya uyarı

LAHEY- Nükleer Güvenlik Zirvesi (NSS) paralelinde, Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin Rusya’ya karşı takınılacak tavrı ele almak üzere yapılan G7 toplantısından Moskova’ya yaptırım uyarısı çıktı, G8 toplantılarına katılımı askıya alındı.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada ve Japonya liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği Konseyi ve AB Komisyonu başkanlarının katıldığı toplantı sonrasında yayımlanan Lahey Bildirisi’nde, Rusya’nın adımlarının sonuçları olacağı teyit edildi.

Rusya’nın yaptığı uluslararası hak ihlalinin tüm uluslar açısından endişe kaynağı olması gerektiği belirtilen bildiride, Rusya’nın gerilimi tırmandırmayı sürdürmesi halinde, arasında Rus ekonomisi üzerinde önemli etkiler yaratacak sektörel yaptırımların devreye sokulmasının da bulunduğu adımları yoğunlaştırmaya hazır olunduğu vurgulandı.

Rusya’ya uluslararası yükümlülükleri hatırlatılan belgede, bu ülkenin net bir tercih yapması gerektiği kaydedilerek, diplomatik yolların açık olduğu belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermesi ve Ukrayna hükümetiyle doğrudan görüşmeye başlaması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Mevcut şartlar altında, planlanan Soçi Zirvesi'ne katılmayacağız" denildi.

Rusya'nın, tavır değiştirene dek G8 toplantılarına katılımının askıya alındığı ifade edilen bildiride, Haziran 2014’te G8 formatı yerine G7 formatında Brüksel’de toplanılacağının altı çizildi. Ukrayna’ya desteğin yinelendiği bildiride, G7 enerji bakanlarının ortak enerji güvenliğinin güçlendirilmesi için toplanmalarının kararlaştırıldığı duyuruldu. 

Lavrov: Kimse G8'den kovulamaz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Lahey kentinde basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın da katıldığı İran'ın nükleer müzakereleri ve Ortadoğu barış süreci gibi dünyadaki temel diplomatik ve ekonomik krizlerin farklı formatlar aracılığıyla ele alındığını belirten Lavrov, "Batılı partnerlerimiz G8 formatının kendisini tükettiğine inanıyorsa, biz bu formata takılı kalmıyoruz. Toplantının yapılmamasının büyük bir problem olacağına inanmıyoruz" dedi.

"G8 platformunda pek çok konu görüşülüyor ancak daha pek çok platform mevcut" diyen Lavrov, "G8 gayri resmi bir kulüp. Kimse üyelik kartı vermiyor ve kimse de buradan kovulamaz" şeklinde konuştu.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, "çok sayıda Rus askerinin Rusya sınırında toplanması, Ukraynalı askerlerin kaybolması ve Ukrayna askeri güçlerine yaklaşımdan" ciddi endişe duyulduğunu iletti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.