12 °C

Güney Kıbrıs'a silah ambargosu kaldırılmadı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD’nin, Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmadığını söyledi

Güney Kıbrıs'a silah ambargosu kaldırılmadı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD’nin, Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Böyle bir karar söz konusu değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüştü. 

Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Kerry ile Kıbrıs’ın geleceğini ilgilendiren çok yararlı, kapsamlı, güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Kerry’nin, New York’ta söylediklerini burada da teyit ettiğini kaydetti.

ABD gibi önemli bir ülkenin bu dönemde sürecek desteğinin büyük önem taşıdığını söyleyen Akıncı, "ABD, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki isteğini, kararlılığını her yönüyle bizlere yardımcı olma arzularını bir kez daha teyit etti. Ben bu görüşmeden çok memnun ayrıldım" ifadelerini kullandı. 

ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyleyen Akıncı, şöyle konuştu:

"Bu akşam da konuyu görüştük. Böyle bir karar söz konusu değildir. Sadece, hazırlanacak bir rapora bağlı olarak kaldırılacağı gündeme gelebilir şeklinde bir durum söz konusu olabilir. Ancak şu an ambargonun kalktığı şeklinde bir durum söz konusu değildir. Bunun sürece yardımcı olmayacağı açıktır. Dolayısıyla böyle bir gelişmenin olmayacağı kanaatindeyiz."

Kerry: Çözüm ulaşılabilecek noktada

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise görüşmenin ardından Kıbrıslı Türk ve Rum gençlerin ara bölgedeki Ledra Palas’ta basketbol antrenmanını izledi.

Kerry, burada yaptığı açıklamada, müzakerelerde iyi bir ilerleme sağlandığını belirterek, "Kıbrıs'ın uzun yıllar boyu süren bölünmüşlüğünün sona erdirilmesi konusunda her zamankinden daha umutluyum. Çözüm ulaşılabilecek bir noktada ABD, her zaman Kıbrıs'ın BM destekli, Kıbrıslılar tarafından yönetilen, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona ulaştıracak bir süreci destekleyecek" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.