11 °C

Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın konvoyuna ateş açıldı

Mihail Saakaşvili, Rus güçlerini suçlarken, Rus tarafı iddiaları reddediyor

Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın konvoyuna ateş açıldı

 

TİFLİS/MOSKOVA/LİMA - Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rus güçlerinin, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Gürcistan'ın merkezinde ateş açtıklarını söyledi. Haberi yalanlayan Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mihail Saakaşvili'yi 'provokasyonla' suçladı.

Mikhail Saakaşvili, Gürcistan'da temaslarda bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Güney Osetya'daki sorunlu bölgede bir göçmen evini ziyaret ettiklerini belirterek, "Bölgedeki Rus güçlerine ait kontrol noktasından bizi taşıyan araç konvoyuna ateş açıldı. Bu, 21. yüzyılda karşılaştığımız büyük bir terör olayıdır" dedi.

Rus güçlerinin, Gürcü topraklarında bulunmayı sürdürmekle neyi amaçladıklarının bir kez daha açıkça görüldüğünü ifade eden Saakaşvili, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Gürcistan'ın merkezinde ateş açıldığını kaydetti.

Saakaşvili, Rus birliklerinin, ülkesinde görev yapan AB gözlemcilerini önemsemediğini ve anlaşmalara uymadıklarını bildirdi.

Bir soru üzerine Saakaşvili, bölgede ateşe maruz kaldıkları sırada medyanın kendilerine eşlik etmediğini, yalnızca özel kameramanın yanlarında olduğunu belirterek, bu olayın önceden planlanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kaczynski, olayı AB'ye anlatacak

Kaczynski de yaptığı açıklamada, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Rus güçlerinin ateş açması üzerine bu olay karşısında büyük bir şok yaşadığını belirterek, Rusya'nın, Fransa'nın arabuluculuğunda imzalanan 6 maddelik ateşkes anlaşmasına uymadığını söyledi.

Gürcistan'ı, kutsal "Giorgoba" günü nedeniyle ziyaret ettiğini ve Saakaşvili ile Güney Osetya'daki sorunlu bölgede bulunan göçmenleri görmek istediklerini anlatan Kaczynski, ancak burada yaşadıklarına inanmakta güçlük çektiğini bildirdi.

Kaczynski, Rus güçlerinin Gürcistan topraklarındaki hareketlerini ve taciz ateşine maruz kaldıkları olayı Avrupa Birliği'nde anlatacağını kaydetti.

Kaczynski, Polonya'nın resmi PAP Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Bulunduğumuz yerden 30 metre uzaklıktan gelen makineli tüfek atışları duyduk" diye konuştu.

Ruslar kabul etmiyor

Güney Osetya'daki Rus birliklerinin temsilcisi ise taciz ateşi açılmasıyla ilgili olarak, "Rus askerlerinin bu olayla bir ilgisi olmadığını" söyledi.

İnterfaks Ajansı'ndaki habere göre, Güney Osetya'daki Rus barış gücü temsilcisi, Rus askerlerinin bu olaya karıştığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Olayıyla ilgili bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. Sergey Lavrov, ne Rus, ne de Osetya güçlerinin ateş açmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Bu, açıkça provokasyon. Bunu ilk kez yapmıyorlar. Önce provokasyon düzenleyip sonra Rus tarafını suçluyorlar" dedi.

Lavrov, Saakaşvili'nin Polonya Cumhurbaşkanı'nı Tiflis'e davet ettiğini ama sonra onu alarak "başka bir ülkeye araba gezintisine çıkardığını" savunarak, "Bu, provokasyon değilse nedir?" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.