12 °C

Hollande, Djotodia'yı suçladı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Djotodia'nın sorunların çözümüne katkı bulunmak yerine, tersini yaptığını söyledi

Hollande, Djotodia'yı suçladı

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Michel Djotodia'nın artık görevde kalmasının mümkün olmadığını söyledi.

Franse 24 televizyon kanalına konuşan Hollande, Djotodia'nın sorunların çözümüne katkı bulunmak yerine, tersine yaptığı görüşünü dile getirdi. Hollande, Djotodia'nın 2015 yılındaki görev süresi dolmadan önce bu ülkede seçimlerin yapılması gerektiğini savundu.

Hollande, Fransa'nın çatışmaların artması üzerine bu ülkedeki asker sayısını bin 600'e çıkartacağını söyledi.

Ülkesinin, bu ülkeye yönelik askeri operasyon masrafının 50 milyon Avro bütçeli Avrupa fonundan ve bir bölümünün ise BM'den karşılanacağını kaydeden Hollande, 19-21 Aralık'ta düzenlenecek AB zirvesinde bu operasyon masraflarının maliyeti konusunu gündeme getireceğini söyledi.
Hollande, ''Onlara, askeri operasyonların masrafları için AB'de fon oluşturulmasını önereceğim ve onlara daha fazla maddi katkı vermesini isteyeceğim'' dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hristiyan ve Müslüman gruplar arasında çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, BMGK, Fransa ve Afrika  Birliği'nin, ülkedeki sivillerin korunması ve güvenliğin sağlanması için ortak önlemler almasını kabul etmişti.

Fransa tarafından Konsey'e sunulan ve oybirliğiyle kabul edilen kararda, Afrika Birliği misyonu MISCA'daki asker sayısının 3 bin 500'e çıkarılması ve Fransa'nın geçici bir süreyle MISCA'ya askeri destek vermesine onay verilmişti. Fransa cuma günü, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne askeri operasyona resmen başladıklarını duyurmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.