15 °C

IEA: Petrol talebi 5 yılın rekorunu kıracak

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol talebindeki artış hızının bu yıl son 5 yılın en yüksek düzeyine çıkacağı tahmininde bulundu.

IEA: Petrol talebi 5 yılın rekorunu kıracak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporunda OPEC petrolüne talebin gelecek yılın ikinci yarısında son 5 yılın en yüksek seviyesi olan 32 milyon varile çıkacağını öngördü. IEA ayrıca petrol fiyatlarında düşüşün OPEC dışı üreticileri üretimi kısmaya zorlamasını bekliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, petrol fiyatında düşüşün ABD ve diğer OPEC dışı üreticilerin gelecek yıl üretimlerini 1990'lardan bu yana görülen en yüksek seviyede düşürmeye zorlayacağını tahmin ediyor. 
    
IEA bugün yayınladığı eylül ayı raporunda, Çin ekonomisine yönelik endişelerin petrol fiyatlarını finansal krizden bu yana görülen en düşük seviyeye indirmesinin gelecek yıl aralarında ABD, İngiltere ve Rusya'nın olduğu OPEC dışı üreticilerin üretimlerini 500 bin varil/gün kısmalarına yol açacağını öngördü. 
    
IEA, 2016 sonunda bu kesintilerin Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana görüyen en büyük üretim kesintisi haline geleceklerini vurguladı. 
    
Global petrol talebinde artışın ise 2015 yılında son 5 yılın en yüksek seviyesi olan 1,7 milyon varil/güne ulaşacağını öngören IEA, 2016 yılında talebinin 1,4 milyon varil/gün artmasını beklediğini belirtti. IEA, petrol talebinde artışa ilişkin bu yıl ve gelecek yıl için tahminlerini toplamda 200 bin varil artırdı. 
    
IEA, OPEC'in ağustos ayında üretiminin 220 bin varil/gün azalarak 31,6 milyon varil/gün seviyesinde gerçekleştiğini tahmin etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap