11 °C

İngiliz Parlamentosu, acil toplanıyor

İngiliz Parlamentosu, acil toplanıyor

LONDRA - İngiliz Parlamentosu, Suriye'deki kimyasal silah saldırısının ardından verilecek tepkiyi görüşmek üzere perşembe günü acil toplanacak.

Resmi olarak 2 Eylül'de açılacak olan Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda perşembe günü, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına verilecek tepkiyle ilgili hükümet önergesi görüşülecek ve oylama yapılacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron resmi Twitter adresinden yaptığı açıklamada, "Avam Kamarası Sözcüsü, parlamentoyu perşembe günü çağırma talebimi kabul etti. İngiltere'nin kimyasal silah saldırılarına vereceği tepkiyle ilgili hükümet önergesi görüşülecek ve oylanacak" diye yazdı.

Birçok milletvekili İngiliz Başbakanına, Suriye'ye olası askeri müdahale konusunu parlamentonun gündemine getirme çağrısı yapıyordu.

Cameron, yarın ise bakanlar, üst düzey askeri yetkililer ile istihbarat yetkililerinin katılacağı ve Suriye konusunun ele alınacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edecek.

İngiliz ordusunun bugün, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına karşılık yapılacak olası askeri müdahale için acil durum planı hazırladığı açıklanmıştı.

Suriye'ye olası askeri müdahale için acil durum planını hazırlıyor

Öte yandan İngiltere, Suriye'ye olası askeri müdahale için acil durum planını hazırlıyor.

İngiltere Başbakanlığı, ordunun acil durum planının görüşülmekte olduğunu bildirirken, her türlü karşılığın orantılı, uluslararası hukuka uygun ve yasal çerçevede olacağını kaydetti. 

Tatilden dönen İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bugün, İngiliz Parlamentosu'nu Suriye'yi görüşmek için toplanmaya çağırması bekleniyor.

Cameron yarın ise bakanlar, üst düzey askeri yetkililer ile istihbarat yetkililerinin katılacağı ve Suriye konusunun ele alınacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edecek.

Bu arada, İngiltere Savunma Bakanlığı, jetlerin Kıbrıs'taki üsse konuşlanması için Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin tatbikatının ertelendiğini açıklandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.