12 °C

İngiltere: Erol İncedal suçlu bulundu

Türk asıllı İngiliz vatandaşı İncedal'ın, bomba yapımıyla ilgili belge bulundurmaktan suçlu bulunduğu açıklandı

İngiltere: Erol İncedal suçlu bulundu

LONDRA  - İngiltere'deki terör davasında yargılanan Türk asıllı İngiliz vatandaşı Erol İncedal hakkında geçen hafta alınan karar açıklandı. Buna göre, İncedal, bomba yapımıyla ilgili belge bulundurmaktan suçlu bulundu.  

Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın yargıcı Andrew Nicol, 26 yaşındaki İncedal hakkında geçen hafta alınan karara konulan basın yasağını kaldırarak İncedal'ın bomba yapımıyla ilgili belge bulundurmaktan suçlu bulunduğunu açıkladı. 

Davanın bazı kısımlarının, ulusal güvenlik gerekçesiyle kamuoyuna kapalı yürütülmesine ve basına davanın haberleştirilmesine ilişkin bazı kısıtlamalar getirilmesine karar verilmişti.  

Davanın jürisi ise İncedal hakkındaki terör suçuyla ilgili diğer suçlamalarla ilgili karara varamadığı için, geçen hafta görevden alınmıştı. Hakkındaki suçlamaların hepsini reddeden İncedal'ın terör suçlamalarıyla ilgili gelecek yıl şubat ayında yeniden yargılanması bekleniyor.  

Erol İncedal İngiltere'de, terör saldırısı planlamakla suçlanıyor. Kısıtlı sayıda gazetecinin alındığı davadaki son duruşmada İncedal hakkında Hindistan'ın Bombay kentinde 2008 yılında düzenlenen terör saldırılarına benzer saldırı planlamak ve eski Başbakan Tony Blair ile eşi Cherie Blair'i öldürme planı yapmak iddialarında bulunulmuştu. Savcılar, Erol İncedal'ın cep telefonunda IŞİD'i destekleyen bilgilerin bulunduğunu da savunmuştu. 

İncedal, geçen yıl polisin arabasına dinleme cihazı yerleştirmesinden bir ay sonra Ekim 2013'te, 26 yaşındaki Munir Rarmul-Bougadjar ile gözaltına alınmıştı. Her iki kişinin de üzerinden bomba yapımıyla ilgili bilgilerin bulunduğu hafıza kartları çıkmıştı.  

Kraliyet savcılık servisi, ulusal güvenlik gerekçesiyle davanın kamuoyuna kapalı yürütülmesi talebinde bulunmuştu. Temyiz Mahkemesi daha sonra davanın tümünün değil ancak bazı kısımlarının kapalı olacağına hükmetmişti.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.