10 °C

İngiltere market poşetlerine iki kat zam yapacak

Türkiye'de market poşetleri 1 Ocak'tan itibaren 25 kuruş olacak. Benzer bir uygulamayı 2005'ten bu yana sürdüren İngiltere ise poşet ücretini iki kat artırmayı ve uygulamayı marketlerin yanı sıra tüm mağaza ve dükkanları kapsayacak şekilde genişletmeyi düşünüyor.

İngiltere market poşetlerine iki kat zam yapacak

Türkiye yeni yılla birlikte, şarküteri ve manav reyonları haricinde, market poşetlerinde ücretli döneme geçmeye hazırlanırken, 2015'ten beri bu uygulamanın sürdüğü İngiltere'de poşet ücretlerinin iki katına çıkarılması planlanıyor.

İngiltere'de perakende satış yapan büyük mağazalar 2015 yılından beri plastik torba başına 5 pence (33 kuruş) ücret alıyor.

Hükümet, bu uygulamayla kullanılan poşet sayısının 15 milyar adet azaldığını açıkladı. Buna rağmen bu dönemde ülkenin en büyük yedi süpermarketinde 1 milyar, daha küçük dükkanlarda ise 2.6 milyar adet plastik poşet kullanıldı.

Ağustos ayında yapılan bir hükümet açıklamasıyla, poşet ücretinin kapsamının genişletilerek bütün perakendecilere uygulanması ve tutarın en az 10 pence'e yükseltilmesinin düşünüldüğü duyurulmuştu.

Hükümet dün bu konuda bir danışma süreci başlattığını açıkladı.

Çevre bakanlığı yetkilisi Therese Coffey BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Ücretleri artırmadan önce kullanımda yüzde 90 oranında bir azalma görmek istiyoruz" dedi.

Deniz Koruma Derneği de, poşetlerin ücretli olmasından bu yana, kumsallarda bulunan plastik torba miktarında ciddi bir azalma olduğunu duyurdu.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.