14 °C

İngiltere'den ötanaziye ret

İngiliz milletvekilleri, ülkede ötanaziye izin veren yasa tasarısını reddetti.

İngiltere'den ötanaziye ret

İngiliz Parlamentosu'nda bugün yapılan oylamada 118 milletvekili ötanazi yasa tasarısına onay verirken, 330'u ise ölümcül hastalığı olanların doktor denetimi altında hayatlarına son verebilmesi hakkına karşı çıktı.

Yasa tasarısında yer alan öneriler kapsamında, 6 aydan az ömrü kalan hastalara, ölümü sağlayan bir ilaç yazılarak, kişilerin istediği zaman bu ilacı kullanarak hayatlarına son vermesi yer alıyordu. Ayrıca, hayatına son vermek isteyen her bir hastaya yazılacak reçetenin iki doktor ile bir yüksek mahkeme yargıcı tarafından onaylanması gerekiyordu.

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron, oylamada yer almazken, başbakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, "Başbakan Cameron'ın bu konudaki görüşü yeterince açık. Başbakan, bizi ötanaziye yaklaştıracak bir yaklaşımın destekçisi değil ve bu konuda daha fazla adım atılmasına sıcak bakmıyor" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan tasarının parlamentodan geçmemesi bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılanırken, bazı kişiler ise tasarının reddedilmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. Ötanazi hakkını destekleyenler ile buna karşı çıkan iki ayrı grup, parlamentonun önünde toplandı.

Ötanazi cinayet sayılıyor

İngiltere ve Galler'i kapsayan yasa tasarısı, yaklaşık 20 yıldan bu yana ilk defa oylandı.

İngiliz yasalarına göre, ötanazi cinayet sayılıyor ve yasa dışı kabul ediliyor.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap