5 °C

Irak, ABD yardım uçağının inişine izin vermedi

Bağdat hükümetinin, ABD'nin Suriyeli sığınmacı çocuklar için gönderdiği kıyafet ve oyuncakları taşıyan uçağın inişine izin vermediği bildirildi

Irak, ABD yardım uçağının inişine izin vermedi

ERBİL - Bağdat hükümetinin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Iraklı ve Suriyeli sığınmacı çocuklar için gönderdiği kıyafet ve oyuncakları taşıyan uçağın inişine izin vermediği bildirildi. Irak Ulaştırma Bakanlığı, ABD'deki Samaritan's Purse Derneği tarafından toplanıp çocuklar için hediye taşıyan özel uçağın Erbil Uluslararası Havalimanı'na inmesine onay vermedi.  

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Diyanet İşleri Bakanlığı İletişim Sorumlusu Meriwan Nekşebendi, Amerikalı çocukların, 7 yıldır Iraklı çocuklar için hediye gönderdiğini söyledi. 

Bu yıl Suriyeli sığınmacıların da bölgede olmasının göz önünde bulundurularak yardımın iki katına çıkarıldığını ifade eden Nakşebendi, ''IKBY Diyanet İşleri Bakanlığı Hristiyan Masası yetkilileri, Irak Sünni Vakfı Divanı'na böyle bir yardım uçağının geleceğini bildirmişti. Ancak uçağın bugün sabah saat 10.30'da inişine izin verilmedi'' dedi. 

Yetkililerin yazıyı anlamadıkları için gerekli yerlerden izin almadığını kaydeden Nakşebendi, şöyle konuştu: 

''Yazıyı işleme koymadıkları için Suriyeli ve Iraklı çocuklar için hediye taşıyan uçağın inişi engellendi. Bana göre uçağın gelişini siyasi gördükleri için istemediler. Yoksa daha önce böyle bir engellemeye başvurmadılar. Uçağın nereye indiğini bilmiyoruz. 7 yıldır çocuklara hediye getiriyorlar. Derneğin başkanı geçen sene ziyaretinde Suriyeli sığınmacı çocukların varlığının göz önünde bulundurulacağını, hediye sayısının arttırılacağını söylemişti. Neden engellediklerini anlamış değiliz.''  

Samaritan's Purse Derneği'nin internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada iki defa izin istendiği fakat olumsuz sonuç alındığı belirtildi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.